Titokzatos Erzsébet királyné portré a Gödöllői Királyi Kastély új kincse

Titokzatos Erzsébet királyné portré a Gödöllői Királyi Kastély új kincse

Titokzatos Erzsébet királyné portré a Gödöllői Királyi Kastély új kincse

 

Szerző: Barna Judit

Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

Eddig ismeretlen Erzsébet-királyné portréval bővült a Gödöllői Királyi Kastély gyűjteménye. A különleges műalkotás Georg Raab, az osztrák császári udvar egyik legjelentősebb portréfestőjének munkája.

 

       

 

A Gödöllői Királyi Kastély Múzeum kivételes alkotással, egy háromnegyed alakos Erzsébet-portréval gazdagította a gyűjteményét, amely eddig a kutatók előtt is teljesen ismeretlen volt.

Az új műtárgyat a bécsi Dorotheum aukciósház idei Kaiserhaus árverésén sikerült megvásárolni Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter egyedi céltámogatásával.

A július 1-i sajtótájékoztatón a Gödöllői Királyi Kastély igazgatója, Ujváry Tamás felmutatta az újságíróknak a Dorotheum katalógusának példányát, melynek címlapján az Erzsébet királyné festmény áll.

 

 

 

 

Az alkotás különlegessége, hogy nemcsak hitelesen ábrázolja a magyar díszruhás királynét, hanem alkotója is kivételes: Georg Raab (1821–1885), a császári család egyik legismertebb portréfestője. Arra is kitért, hogy a festmény mellett a Gödöllői Királyi Kastély megvásárolt két litográfiát is a bécsi árverésen. Az egyik Zsófia főhercegnőt ábrázolja: az 1850-ben készült mű különlegessége, hogy a főhercegnő a jobb karján olyan karkötőt visel, amelyen a fia, Ferenc József képe látható. A másik litográfián Erzsébet királyné legkedvesebb unokatestvére, a főhercegnők közül a legkedveltebb, Hildegárd szerepel.

 

  

    

 

Georg Raab Bécsben született, tanulmányait követően Pestre költözött, majd visszatérve az osztrák fővárosba az arisztokrácia és az udvar portréfestőjévé vált. Különösen ismertté vált elefántcsontra festett portréminiatűrjeiről és női tanulmányfejeiről. A császári gyermekeket is megörökítette, és Erzsébet királynéról több alkalommal készített portrékat.

A frissen előkerült festmény egy háromnegyed alakos, ovális kompozíció, amely Erzsébetet díszruhában ábrázolja – a hagyomány szerint a ruhát a párizsi Worth divatház készítette. A királyné ebben az öltözetben jelent meg az 1867-es koronázáson is. A festmény szignózott: „G. Raab 1867”, és a korabeli fényképész, Emil Rabending fotói alapján készült, ahogy azt Raab több más munkája esetében is megfigyelhetjük.

 

Gödöllői Királyi Kastély új ékköve július 2-től megtekinthető a Koronázási teremben.

 

 

 

2025-07-02« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk