Világklasszis Teniszezők Keszthelyen

Szerző,Fotó: Szalay Attila

A Nemzetközi Tenisz Szövetség (International Tennis Federation – ITF) berkeiben hazánk egyik legrangosabb szenior versenye Keszthelyhez kötődik. A MaxCity elnevezésű nemzetközi teniszbajnokság hagyományosan  a Lénárt László emlékverseny.  A 30-90 éves korosztályban ezúttal szeptember 3-án zárult a csaknem egy hetes összejövetel,  méghozzá több mint 200 versenyzővel a világ mind az öt kontinenséből érkezvén.  Az ötszörös Grand Slam-győztes, az ausztrál Paul McNamee  is pályára lépett  Keszthelyen, a nyár végi nagyszabású nemzetközi szenior tenisztornán. Megjegyezzük, hogy aktuális és korábbi veterán világklasszis is részt vett a monstre találkozón …

Paul McNamee (jobb oldalon) ausztrál világbajnokkal a szerzőnk

Kezdjük a tudósításunkat a legfrissebb hírrel, miszerint elkészült a felújított Helikon hotel szomszédságában a hatpályás Tenisz Centrum – amely a rendezvény főhadiszállása volt. Természetesen a hatnapos programhoz ez a helyszín nem elegendő egy ekkora volumenű rendezvényhez, ezért a közeli kikötő avagy móló Főnix nevű (5 pálya) és a Sun  (10 pálya) állt még a főszervező Magyar Szeniortenisz Szövetség (SZTSZ) rendelkezésére.

A felsorolt hírességek sorában mindenképpen az ötszörös Grand Slam győztes mérkőzésére voltunk legtöbben kíváncsiak, ám a világbajnok nagy meglepetésre egyéniben már a második fordulóban kiesett.  Méghozzá a külföldön sokat játszó Túróczy Gyulától kettő:egy arányban. Természetesen nem fogjuk olvasóinkat untatni a hosszas eredménylistákkal,  annál is inkább, mert csak a saját kategóriámban  kaptam a mélyebb személyes tapasztalatokat és egyáltalán információt.

Nos, az egyéni divíziónkban például - utalva az erős mezőnyre - az első fordulóban velem együtt kiesett öt magyar a 32-es táblás listáról. Ráadásul Rakonczay Tibor, a töbszörös világbajnoki sikeres versenyző múlttal rendelkező sporttársam (amúgy jelenleg teniszedzőként is prosperál) volt az egyik a vesztesek sorában. Viszont a vegyes páros kategóriában ugyan nem sikerült a döntőbe jutni, ám végül egy bronzérem sikeredett nekem is a szerencsés gépi sorsolásnak köszönhetően. Mindez Oláh Katalin  Ceglédről érkezett partnerem oldalán történt, még ha a második szettet fel is kellett volna adnunk, egy utólagosan kiderült komolyabb csipősérűlés okán. Azért így is elvettünk az ezüstérmes, amúgy nálunk nagyobb tudással rendelkező Barsi-Szűcs párostól két gémet. Szerencsére itt nem külföldiek, végre magyarok állhattak a dobogó legmagasabb fokára Faragó-Rakonczay párosának jóvoltából.

Max SCHWELBERGER (bal oldalon) osztrák EB bronzérmessel a meccs után.

Egyébiránt a singli kategóriánk 32 kiesés táblával szerveződött, ahol az osztrák Max Schwelberger (anno EB bronzérmes) az első fordulóban - pestiesen szólva - lemosott a pályáról az új Helikon Tenisz Centrum hármas számú pályáján. Máskülönben az esélytelenségem 51 perc alatt be is bizonyosodott, azért két gémet sikerült tőle elvennem, sőt többször is 40:15-ről nem tudtam nyerni, aminek ennek ellenére nagyon örülhettem. Ezt a helyzetet a profik oldaláról elemezve: az idei római ATP versenyen ugyanennyi idő alatt Marozsán egy francia ellen öt gémet tudott elnyerni. Szóval nagyon erős mezőnyben maradtunk alul több nálam jobb illetve eredményesebb játékos társammal együtt. Erre szokták mondani, hogy ez nem szégyen, hanem kissé kellemetlen a hazai környezetben…

„Átböngésztük a már jelentkezettek névsorát, melyben ott volt a sokszoros szenior világbajnok 83 esztendős osztrák  Peter Pokorny, vagy a 40+ korosztály mezőnyében induló aktuális világbajnok, az ukrán Andrij Baidikov is. A legnagyobb ász azonban az 1954-ben született ausztrál klasszis, Paul McNamee, a párosjáték királya.  Ő az Australian Openen (1979-ben és 1983-ban), Wimbledonban (1980-ban és 1982-ben diadalmaskodott (mindannyiszor a honfitárs Peter McNamara oldalán), vegyes párosban pedig 1985-ben Martina Navratilova társaként Wimbledonban nyert Grand Slam tornát. Egyesben kétszer, párosban 23 alkalommal végzett az élen ATP-versenyeken. Hab a tortán, hogy a Davis Kupa-nyertes ausztrál válogatottnak is tagja volt két alkalommal. Visszavonulása után az 1988-as alapítástól 2006-ig ő volt a Hopman Kupa versenyigazgatója. Napjainkban aktív résztvevője a nagy tornák bemutatóinak, s a szeniorok nemzetközi viadalainak” – nyilatkozta Erdei Csaba, a Magyar Szeniortenisz Szövetség (SZTSZ) elnöke.