Tihany, a kincses félsziget

Szerző: Barna Judit
Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán
Nem téved Tihany önkormányzata, amikor a honlapján a Balaton ékkövét, a Tihanyi félszigetet kincses félszigetnek nevezi. Jól ismerjük Robert Louis Stevenson: A kincses sziget című regénye alapján készült kalózfilmeket, ugyanis több időszakban is megfilmesítették a történetet. Az izgalmas, ifjúsági kalandregényben a szereplők kalózok, banditák, tengerészek, akik mesés kincs reményében hajóznak a kincses szigetre.
Mi viszont nem hajóval, hanem busszal indulunk felkutatni a félsziget kincseit.
Tihany a turizmusból él
Ezért nagyon fontos az olyan látnivalók és rendezvények életben tartása, melyek csakis ehhez a településhez köthetőek. Tihany Magyarország egyik legszebb fekvésű, látványos táji és természeti adottságokban bővelkedő község. A Balatonba nyúló félsziget épületei szinte betakarják a hegyet, ráadásul szakrálisan és történelmileg is kiemelkedően fontos. Tihany ikonikus jelképe, a hegy tetején magasodó kéttornyú, római katolikus monostor messziről látható a Balaton déli partjáról és a keleti medencéből, Almádi, Kenese felől is.
A Tihanyba érkező turistáknak első célpontja a Tihanyi Bencés Apátság, Apátsági altemplom és kripta. Kihagyhatatlan az apátsági múzeum -ahol többféle programra, idegenvezetésre, koncertre lehet jegyet váltani- a templommal egyidőben épült rendházban kapott helyet.
Idei újdonság, hogy a több évig tartó régészeti és építészeti kutatás, valamint helyreállítás után márciusban nyílt meg újra Magyarország egyetlen épségben fennmaradt Árpád-kori királyi temetkezőhelye, I. András király (1046–1060) nyughelye.
Levendula, szabadtéri színház, babák, kisvonat, komp.
Tihany nevének hallatán azonnal a levendula növény is eszünkbe jut. Sokan június közepétől érkeznek ide, amikor a levendula virágzás elkezdődik, ugyanis a hónap végéig tart a Szedd magad! akció a Tihany melletti levendulásban. Ilyenkor a Levendula Ház Látogatóközpont is megtelik érdeklődőkkel, ahol interaktív kiállítással, kisfilmekkel és sok-sok levendulából készült illatszerrel és ajándéktárggyal várják a lila virág szerelmeseit. A Levendula Hetek a Balaton-felvidék egyik legjelentősebb rendezvénye lett. A tihanyi levendulaolaj 60 % észtert tartalmaz, ami az eddig legjobb minőségűnek tartott Dél-francia illóolaj minőségét is meghaladja.
A kulturális elfoglaltságokat vadászók vásárolhatnak jegyet a Bujtor István Szabadtéri Színház nyári előadásaira, június végétől augusztus végéig. Meglátogathatják a Tihanyi Tájházakat, a Tihanyban élt íróknak emléket állító, a Belső-tóra nyíló Tihanyi Alkotók Házát, vagy a Babamúzeumot. Az egykori apátsági magtár, ma művelődési központ is sok programot kínál, ha éppen nincs strandidő.
A természet és kirándulások kedvelőinek ajánlható egy-egy túra az Őrtorony kilátóhoz, a Belső-tóhoz, a Visszhang-dombra és a Skanzenbe - hogy csak néhányat említsünk a lehetőségek közül.
Aki kisvonattal szeretné körbejárni Tihanyt, keresse a Dottót; a megállókat úgy alakították ki, hogy az utasok a legfontosabb tihanyi nevezetességeket könnyen megközelíthessék. Az autósok bátran felgurulhatnak a két éve üzembe állított kompok valamelyikére, melyek a Balaton déli partjára hajózzák át pár perc alatt az utazókat. Megéri retour Tihany-Szántód között kompozva kirándulni, mert útközben nemcsak a pazar látványt, hanem a Balaton vízének illatát is lehet élvezni.
Néhány nap nem luxus a felújított tóparti hotelben
Ha a nyaralni vágyó egy tihanyi oldalt nézeget a neten, akkor a szálláshelyek menüben a ’kiemelt szálláshelyek’ alatt szerepel a Club Tihany Hotel.
Néhány társa van csak a településen, inkább itt a panziók, vendégházak, apartmanok a jellemzőek. Ha a keresőben elmélyedünk, válogathatunk a jobbnál jobb ajánlatok közül. Persze, minden szálláshely a maga lovát dicséri: pazar kilátás, az apátsághoz csak iksz méterre, minden igényt kielégítő szobák, felújított étterem, bőséges reggeli, vagy félpanzió, wellness, közvetlen a tóparton, és sorolhatnánk.
A kompkikötő közvetlen szomszédságában, egy óriási területen áll a hotel és a faházak.
Károly Tamás igazgatótól megtudtuk, hogy a 40 éves szálloda korábban a HungarHotels lánc része volt, majd Club Tihany Resort néven - dán-magyar vegyesvállalatként - 1985-ben nyílt meg. A kőépület kibővült, a körülötte lévő parkba Dániából érkezett 161 vörösfenyőből épült faház, ezek egészültek ki a borházakkal és a svájci Kalmár házikókkal.
Az elmúlt időszakban igen népszerű hotel megérett egy alapos felújításra. A 2023/2024-es évek legjelentősebb beruházásai a 6 emeletes, L alakú épületben történtek. Az összesen 330 szobában minden fürdőszoba felújításra került, a legkorszerűbb boxspring ágyakkal cserélték le a régieket, szobai kanapék, székek, fotelek is megújultak. 44 szobában a padlószőnyegek felfrissültek, és a hotel lobbyjának teljes bútorzata is modernizálódott.
A jobb térkihasználás és a szebb látvány miatt a lobbi és az étterem egybenyitását 2025 telére befejezik.
Az üdülőfaluban a kisházak kültéri bútorait, asztalokat, székeket, sörpadokat kicserélték, teljesen új pihenőágyak kerültek az uszodába és a wellness részlegbe is.
A strandra is új nyugágyakat szereztek be, és napozópavilont építettek, valamint teljesen felújították a kültéri gyermekmedencét.
Immár a március közepén megnyitott 4 csillagos hotel a nyári szezonban napi 1600 vendéget vár kellemes, modernizált környezetben.
A 2025-ös év további tervei között szerepel szőnyegpadló csere lift-előterekben és folyosókon, és a nagy konferenciacsarnokban kicserélik a teljes hűtő-fűtő rendszert.
A legnagyobb projekt az étterem teljes átépítésének folytatása: megújulnak a svédasztalos ételkínáló szigetek, bővítik a Téli kertet, megnyitják az éttermet a konyha irányába, így a látványkonyha igazi látvány lesz.
A turisztikai újságírók számára házbejárás következett. Betekintettünk néhány szobába, melyeket a hotel honlapján széles választékkal sorolnak fel, a standarttól a prémium lakosztályokig. Az óriási park csodaszép, ápolt, nyáron sem érzi a vendég a kényelmetlen tömeget, no és a wellness részleg is kiváló.
Majd meghívóink egy borkóstolóra invitálták a sajtó-csoportot; megkóstoltuk Szabó és Fia Pincészet borait. A többféle fehér és vörös között említésre méltó a 2024-ben a Balatonfüredi-Csopak Borvidék legjobb roséja díjat kapott tétel, amelyet a balatoncsicsói szőlőjükből készített a borász család.
Végezetül Károly Tamás örömmel újságolta, hogy a húsvéti és Anyák napi hosszú hétvégékre szépen érkeztek a foglalások, sőt már szilveszteri rendeléseket is visszaigazoltak. A szezonban ismét várható, hogy a Balaton parti népszerű hotel iránt a megszokott arányban, 70 %-ban hazaiak és 30 %-ban külföldiek, főleg a környező országokból érdeklődnek a turisták. Nem csak privát vendéget fogadnak, hanem visszatérő cégek rendezvényeinek szervezésére is nyitott a menedzsment.
További információ: www.clubtihany.hu, www.tihany.hu