Fantasztikus népművészeti kincsünk a Folkart Kézművesházban

Közeledik Húsvét, ilyenkor kicsit mindannyian a hagyományainkhoz fordulunk. A festett, lyuggatott hímes tojás gyönyörű dísze az asztalnak, amelyre ilyenkor a len, vagy szövött abrosz az igazán megfelelő. Egykor az országos hálózattal rendelkező Népművészeti Vállalat üzleteiben lehetett hozzájutni az eredeti népi, népi iparművészeti, zsűrizett, vagyis szakemberek által minősített tárgyakhoz: a lakberendezéstől a kisfésűig, a tányéroktól a szőnyegekig.
Napjainkban már nem ilyen egyszerű elválasztani az igazit a hamistól, a tucatárut az egyeditől. Kevés olyan üzlet van, amelyik a valódi értéket keresők számára kincsek tárháza. Az egyik ilyen a Régiposta utcai Folkart Kézművesház. Vezetője, Halas Réka, és édesanyja, aki egykor a Váci utcai népművészeti bolt vezetője volt, most pedig ennek az üzletnek a szakmai tanácsadója, szívesen mutatja be bárkinek, aki akár nézelődni, akár vásárolni tér be hozzájuk, hogy egy-egy vidék milyen hagyományos kincsek készítésére képes, mennyire őrzi ma is népi iparművészei, mesterei révén az egykori paraszti kultúra csodáit.
- Menteni próbáljuk a megmaradt értékeinket – mondta Halas Ági, a szakmai tanácsadó. – Üzletpolitikánk fontos része, hogy se kismesterséget, se hagyományt ne hagyjunk feledésbe merülni. Igyekszünk minden hazai tájegységet bemutatni, méghozzá lehetőleg olyan alkotók révén, akiknek a munkáját zsűri értékeli. Éppen ezért érzem úgy, hogy a mi üzletünk különleges, hiszen itt a vásárolni kívánó a hazai vidékek jellegzetes termékeivel találkozhat, méghozzá kiváló minőségben. A hozzánk érkező itt választékot és hozzáértést talál.
- Kik vásárolnak?
- Hatvan százalékban külföldiek, negyven százalékban magyarok. Nincs megállító táblánk, nincs hirdetésünk, nem áll a bejáratnál beöltözött invitáló, marad a kirakatunk vonzereje. Úgy tapasztaljuk, a környező szállodák vendégei esti, vagy napközbeni sétájuk során fedezik fel az itt látható különlegességeket, és térnek be azután hozzánk. Az amerikaiak, köztük a hazalátogató magyarok a csodálatos matyó terítőket veszik, nézik elragadtatva, a külföldre utazók is gyakran itt választják ki az autentikus hazai ajándéktárgyat, a parasztházak berendezésekor szintén gyakran hozzánk fordulnak. Egész Európában kevés olyan ország van, amelyik ilyen gazdag népművészeti örökséggel rendelkezik. A megvásárolt tárgyakhoz könyvjelzőszerű ismertetőt adunk, akár Miska kancsó, akár hímzés, bútor, vagy éppen húsvéti hímes tojás az.
- Láttam japán érdeklődőket…
- Érdekes módon öt japán útikönyvben is szerepelünk, a japán turisták ezekkel a kezükben keresnek meg minket, de négy francia, egy-egy lengyel, orosz, olasz és angol útikalauzba ugyancsak bekerültünk, úgy hogy nem tudtunk róla. Ez is bizonyítja, hogy szép és értékes a kínálatunk. Hiszen nálunk olyan hungarikum is megtalálható, mint a világhírű halasi csipke, vagy a már említett, több mint 200 éves, az UNESCO szellemi világörökség listájára is felkerült matyó hímzés, a szövött len és pamut textíliák. Egyébként a munkatársaink angolul, japánul, németül és franciául is beszélnek.
- Az egyik polc előtt egy fantasztikus szépségű, több mint száz éves matyó női öltözet látható. Az ember hozzá sem mer nyúlni, olyan gyönyörű fáradt színeivel, csodás hímzésével. Ez is eladó?
- Igazság szerint mi is nagyon szeretjük ezt a ruhát, de ha valaki megveszi, és ezzel a magyar népművészetet reklámozza környezetében, eladjuk. Végülis mi nem múzeum vagyunk. Az élő népművészetben a régi, hagyományos díszítések beilleszkednek a mindennapjainkba: a cifraszűrről a motívumok a párnára, a szőttes csíkok a len függönyre, a habán kerámiából készül korsó, tányér az asztalra. Sokszor készíttetünk a nekünk alkotó népi iparművészekkel és népművészet mestereivel egyedi termékeket, de az egyszerűbbek is zsűrizettek.
- A valóban értékes, kézműves tárgyak nem olcsók…Például ezek a gyönyörű törökszekfűs dísztálak.
- Egykor ezeknek a termékeknek az árát dotálta az állam, majd tárgyi adómentes lett, napjainkban viszont 27 százalékos áfa terheli. A hagyományos, zsűrizett termékek esetében a kedvezményes, 5-10 százalékos forgalmi adó lenne a méltányos, hogy vihessék hírünket, nevünket, népi művészetünket mindenfelé.
Írta: Dr. Hajós Anna
Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán