Hosszúhetény a szarvasok és a bánáti rózsák földje

Szerző: Barna Judit
Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán
Zengővárkony-Pécsvárad-Hosszúhetény háromszögben elérkezünk utunk harmadik állomására, Hosszúheténybe. A 3500 fős község lakosai szerint a nevét Hetény vezérről kapta, a megkülönböztető Hosszú- előtag pedig az elnyúlt alakjára utal.
A Kelet-Mecsek dimbes-dombos vidékén, a Zengő és a Hármashegy lábánál, festői környezetben fekvő falu az újjáéledt falusi turizmus kedvelt célpontja. Szépsége, környezete, jó levegője, szívélyes lakói, a kitűnő helyi bor és a programok sok vendéget csábítanak ide. A turistaforgalom kiszolgálása érdekében egyre több tucat család foglalkozik vendéglátással, szálláshely működtetéssel.
Hosszúhetény évszázadok óta szőlőtermelő hely is, Pécsváraddal együtt a Mecsekalji Történelmi Borvidék keleti termőkörzetét alkotja. Pincevárosa a falunál is nagyobb.
Nyugodt, vidéki, romantikus hangulatú, hegyekkel, völgyekkel tarkított táj 1977-től tájvédelmi körzet. Növényvilága igen gazdag, különlegessége a fokozottan védett bánáti bazsarózsa, melynek áprilisi virágzásakor fesztivált rendeznek. Ekkor gazdag programokkal, gyalogtúrákkal és gasztronómia élményekkel várják a vendégeket.
Elvonulás a Stagland Cabins-ba
Az aktív turizmus, a kirándulások és a vidám forgatagok után a pihenni vágyók egy érdekes helyen foglalhatnak 2-3 éjszakára szállást.
Benkő Bianka családja Hosszúhetény egyik különleges fekvésű dombján két darab ’kabint’ rendezett be. A természetközelség és fenntarthatóság inspirálta szálláshely alaptémája a szarvasok földje, ugyanis a pazar állatok több példányával is találkozhat a kiránduló errefelé.
A hosszúhetényi családi vállalkozás innovatív módon közelít a turizmushoz: a zero waste szellemében létesített jakuzzis, saját szaunával felszerelt kabinok prémiumkategóriás zöldszállásként épültek fel a falu határában.
A minőségi ágymatracok, padlófűtés, komplett konyha és extra green touch kozmetikumok garantálják a tökéletes intimitást, de a feltöltődést még fokozza az üvegszálas dézsafürdőből nézegethető, szemet gyönyörködtető kilátás. A 2x2 fős Rénszarvas és Jávorszarvas nevű építmények színvilága minden berendezési tárgyon követik a névadó állatok bézs és barna színeit.
Bianka a vendégei számára a ’Mecseki ébredés’ névre keresztelt, kosarakban érkező reggeli házhoz rendelését és kiváló helyi éttermeket is ajánl.
Kulináris találkozóhely az Almalomb
Az Almalomb vadregényes tájjal körülvett vidéki nyugalomban, otthonos környezetben álló komplexum. Egy kedves találkozóhely, egy 19. századi vízimalom, egy rendezvénytér, valamint egy 16 fős apartmanház egyben.
Mindegyik apartman egyedi berendezésű és színvilágú; a vendég ízlése szerint választhat a fehér, fekete, vagy színes dizájn közül.
És nem utolsó sorban egy kávézó található a Fészer26 rendezvénytérben!
Ásványi Rita az Almalomb tulajdonosa néhány hete előrukkolt egy funkcionális kávécsaláddal, melyet Pécsen gyártanak. A lebomló kapszulás és szemeskávés csomagokban Braziliából, Indiából, Etiópiából származó arabica és robusta kávé került, melyeket az apartman vendégei fogyaszthatnak.
A gyártástechnológiáján 2023 óta dolgoznak, eredményként az EU-ban termesztett organikus kivonatokkal gazdagított, egyedülálló termékek születtek.
Az ’Andor’ bor a Helyi Értéktárba pályázik
A Tavasz Étteremben találkozunk a falu vezető személyiségeivel, dr. Csörnyei László polgármesterrel, Szabó Gáborral, a Bortermelők Egyesület vezetőjével és falu kulturális menedzserével Poór Gabriellával.
A polgármester arról beszélt, hogy Hosszúhetény az egyetlen település Baranyában, ahol nem fogy a lakosság, sőt Pécs közelsége, a vidék szépsége és nyugalma miatt fiatal családok, betelepülők érkeznek.
Már 2010 óta jelentős lépéseket tesznek a turizmus fejlesztésének irányába, 2018-ban pedig kidolgozták a stratégiai tervet: pl. becsalogatják Hosszúheténybe a kerékpáros és túrázó közönséget a ’Mesés Mecsek’ programmal versenyeket is szerveznek.
Szabó Gábortól megtudtuk, hogy a 600 pince tulajdonos nagy része megmozdul a helyi és regionális termelők borversenyére. Szabó Andor helyi borászról elnevezett ’Andor’ szőlő és az ebből készített különleges fehér borral beneveznek a Helyi Értéktárba.
Gabriella sok közelgő eseményről tájékoztatott bennünket. Érdekesség, hogy tervezik a faluban a mozi felújítását és a moziba járás divatjának felelevenítését.
A falu színpompás népviselettel, sajátos népdal-, néptánc-, népszokás-, és tájszókinccsel rendelkezik, melyek hagyományait őrzik és ápolják.