„Életem a divat”

„Életem a divat”

„Életem a divat”

 

 

Szerző: Barna Judit

Fotó: dr. Medgyessy Ildikó

 

Lényegre törően két szóval fejezi ki pályafutását, életútját könyve címében dr. Medgyessy Ildikó. A szerző kortörténeti dokumentumnak is beillő önéletrajzi írása azt a sok évtizedes szakmai munkásságát foglalja össze, amely az egész hazai ruhaipar, divatszakma számára is meghatározó. Bármihez fogott sikerre vitte.

 

Dvorszky Irénnek anyakönyvezték Hámoron 1944 augusztusában, de a ruházati szakma már dr. Medgyessy Ildikónak ismerte meg.  „Szűz oroszlán vagyok, kos aszcendenssel és a kínai horoszkóp szerint Majom. Volt férjem, Medgyessy Péter megfontolt, mérlegelő mérleg jegyű”- írja Ildikó. Ezek után nem nehéz kitalálni, hogy a szerző érdeklődik az asztrológiai iránt.

Elképzelem, hogy Ildikó kivárta a horoszkópja szerinti legkedvezőbb időszakot a könyve megírására és a régen dédelgetett sorokat az életéről és a divatról, a gazdag pályafutásáról végre 2021. őszén elkezdte gépelni. Az alaposságát ismerve először bizonyára készített egy vázlatot a fejezetekről: Gyermek és ifjúévek, Szakmai életút, Oktatás, közösségi élet és a családjáról szóló A munkán túl címekkel.

Őszintén mondom, hogy kevés ilyen elképesztő munkabírással és sokrétű szakmai tevékenységgel rendelkező embert ismertem meg a ruhaiparban, pedig megfordultam néhány munkahelyen, nagyvállalatnál, a szövetkezeti iparban és több, divattal foglalkozó szakmai újságnál.

A kedves olvasó a sok fotóval illusztrált, kilencven oldalas kötetből egy 78. évébe lépett, nagy tudású ruhaipari cégvezető visszaemlékezéseit tartja a kezében, lapozzunk is bele: az első oldalon a hazai divat nagyasszonya, Vámos Magda a beköszöntőjében kortörténeti dokumentumnak nevezi a könyvet, és felidézi a Magyar Divat Intézetben (MDI) Ildikóval együtt töltött éveket. A hetvenes éves könnyűipari helyzetére akkor nagyon ráfért egy jelentős vérfrissítés, új szellemet és korszerű módszereket vezettek be a divatkoordináció területén. Ildikó koncepcióival átszervezték a 33 divattervezőt foglalkoztató Divattervezési főosztályt, új színirányzatokat dolgoztak ki a kötött, textil, cipő, női-, férfi-, gyermekruha tervekben.

Vezetésre, jó kapcsolatteremtésre termett alkatát hamar felismerte az egyetem utáni első munkahelye, az Országos Piackutató Intézet, ahol gyárakban végzett ruhaipari kutatásokat. Itt kezdődött Ildikó szerelme a szakmával, menthetetlenül magával ragadta a divatszakma. Számtalan kapcsolatra tett szert, kereskedelmi vállalatokkal, szakmai szervezetekkel, megismerte az exportálás piaci lehetőségeit, divatbemutatókon szélesítette az ismereteit. Már ebben az időben különböző lapokba írt cikkeket, közben az egyetem marketing tanszékén piackutatási témával doktorált.

Ildikó életében nagy szerepe volt a telefonoknak, hiszen a hetvenes évek közepén Vas Sándor MDI igazgató hívó szavára elvállalta a piackutatási főosztályvezetői beosztást, majd tíz évvel később –újabb telefon invitálásra - a Könnyűipari Minisztériumban találta magát. A minisztériumok átszervezésekor, az Ipari Minisztérium berkein belül különböző delegációk vezetőjeként bejárta a világ számtalan országát és kapcsolatokat épített ki a hazai könnyűipar fejlődése érdekében.

Ismét hívták Ildikót, ezúttal egy nagy ugrással egy teljesen más terület, az Ez a divat főszerkesztői széke várta. A havonta megjelenő divatlapnál színes élet kezdődött Ildikó számára, mert naprakész trendek közléséhez széles körben kellett tájékozódnia, megismerte nemcsak a KGST, hanem nyugati országok vezető divatlapjait, kiadóit. Az akkori társasági élet kiemelkedő eseményét az Ez a divat bálokat szervezte, ahol az estek fénypontját Náray Tamás divatbemutatói jelentették.

Már nem újdonság, hogy 1992-ben ismét egy telefon hívás érkezett, mely elindította Ildikó pályafutásának további éveit az Elegant Design Zrt elnök-vezérigazgatójaként. A ruhagyártás lett a napi feladata ír-francia tulajdonosok irányításával, megrendeléseivel. Járta a korábbi szoros erdélyi kapcsolatai révén megismert gyárakat, melyek tökéletes minőségben készítették el a mintadarabok után a szériát, a legnagyobb divatmárkák megelégedésére. 2019-ben, 27 sikeres, termékeny, eredményes év után átadta a stafétabotot Ildikó és Gergő gyermekeinek.

Ildikó a könyve elején is szeretettel emlékezik meg a szüleiről, a nagyszüleiről, erdélyi rokonairól, hálával gondol a gimnáziumban francia nyelvet tanító Kiss Ernő tanár úrra, munkatársait, barátait is többször említi. Külön oldalakon mutatja be az otthonát, az őt körülvevő családjáról, fiáról, lányáról, vejéről, menyéről, és öt unokájáról büszkén ír.

Óriási szakmai tapasztalatát az Elegant Design vezetői székéből felállva sem dobja a sutba, mert segít a gyermekeinek a gyárban, közösségi és jótékonysági munkákban, oktatásban vesz részt, a Magyar Divatszövetség és a két éve az általa létrehozott alapítvány, a Patnonage 99 tevékenységében találkozhatunk Ildikó tenni akarásával.

…mert Ildikó ambíciója töretlen, társa a munka, és élete a divat!

 

 

2022-10-28« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk