Kulináris paradicsom a Bükkalja vidéke

Kulináris paradicsom a Bükkalja vidéke

Kulináris paradicsom a Bükkalja vidéke

 

 

Szerző: Barna Judit

Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

A borsodgeszti sorozatunk folytatásaként visszatérünk a Villa Viridisbe. Azt már tudjuk, hogy Magyar Csilla és a férje működtetik az eldugott, bájos minihotelt közel 4 éve, de azt nem tudjuk, hogy 2023 nyarától miért folytatják a Gyuláról ide települt Nyári Katival és Csiszér Árpival együtt? Kérdezzük meg őket!

  

 „Mert elképzelésünk a vendéglátásról tökéletesen egybevág. Friss, fenntartható helyi termékek, saját erdei-mezei gyűjtésből származó alapanyagok, “zero waste”, kevés asztal és figyelem a vendégre, prémium szállás közel a természethez. Azaz a Patriótát és a Villa Viridist egymásnak teremtették” -mondja Csilla ilyen egyszerűen.

 

 

Ott jártunkkor átéltük a minőségi vendéglátást a gyönyörű környezetben, gazdag gasztronómiai utazás tettünk, fantasztikus ízeket élveztünk. Röviden így jellemezhető a Villa Viridis és a Patrióta, de nézzünk jobban körül a kulináris élvezetek terén:

A több fogásban kínált ételek külleme, tálalása a Patrióta kisvendéglőt korábban üzemeltető házaspár igényességét, minden részletre kiterjedő figyelmét dicséri. Mivel késő délután érkeztünk, nem kis várakozással készülődtünk a vacsorára. A nagy ablakos közösségi tér, egyben étterem belső berendezése Csilla ízlését dicséri: a kandalló, a kanapé, és a kedvencem, a sárga fotel, no meg az asztal terítéke is pazar.

 

 

Ugyan ismertük a Patrióta Gault&Millau díjjal értékelt extra minőségét, modern, francia irányzatát, de a korábbi tapasztalatunkat is felülmúlta a feltálalt ételsorozat. A tányérokon első osztályú alapanyagok, melyek közül több a villa konyhakertjében terem, vagy a Bükki Nemzeti Park által minősített termelőktől származik.

 

     

    

       

 

A vegyszermentes kiskertből, bár gyakran nem tökéletes küllemű, de annál frissebb, zamatosabb zöldségeket, gyümölcsöket tesznek a vendégek elé.

Micsoda ötlet az előétel rántott burgonya és a joghurtos minilángos, vagy a sült puliszka körettel és madársalátával gazdagított mangalicapofa,

 

 

éppúgy, mint sós karamell és a sosem hallott kenyérfagylalt! Bükki pálinka, helyi kézműves sör került még az asztalra. Az estét megkoronázta Böjt Gergő, ostorosi borász borkóstolója.

 

  

 

Asztaltársaságunkban volt Tóth Lajos Zoltán, Borsodgeszt polgármestere, akit a csendes kis falu fejlesztési elképzeléseiről kérdeztük: a közelmúltban 12 család települt be az eladó házakba. Lépésről-lépésre a pincesort kívánják korszerűsíteni, ezzel a borturizmus fejlődésének adnának egy jelentős esélyt. A helyi gazdák specialitását, a Geszti szerelembor legendáját felelevenítik, mellyel nemcsak szerelmespárokat invitálnak koccintásra.

Másnap, a svédasztalos reggeli asztalán a környékbeli, kecskéket tartó Csáki Zsófia

 

  

 

 kapros, fokhagymás, olivás, paprikás, lilahagymás sajtjai, körözöttje gazdagítja a termelői szalámik sorát. Chorizo jellegű kolbász Mezőkövesdről, Kati saját érlelt tokaszalonnája és tarjája, füstölt sonkája, a villában sütött kenyérfélék, a kerti ágyásokról szedett gyógyfüvek teái, tartósítószermentes akácvirág, bodzavirág és -bogyó szörpök, naspolyalekvár és birssajt is választható a pultról.

 

 

Apropó, környék: a szomszédos dimbes-dombos-erdős vidéken Katit már kora reggel megtalálja, aki arra jár.

 

Ha épp nem a reggeli sportkörét rója Árpival, akkor valamilyen vadontermő, vagy gyógynövényt gyűjt.

Az aktív, vendéglátós fiatalasszony eltökélt szándéka, hogy a szomszédos településekről -Kisgyőr, Sály, Cserépfalu, Szentistván- összegyűjti a helyi őstermelőket, legyen az borász, méhész, hentes, vagy turisztikai szolgáltató, és egy mindenkinek előnyös együttműködéssel szeretné közösségben látni őket. 

A tervezett összefogás, szervezet, csoport leendő tagjaiból meglátogattunk néhány jelöltet, Juhász Zoltánt a kisgyőri pincesoron, aki Ezerfürtű nevű édeskés fehérborát kínálta,

 

 

és betértünk egy hobbi-méhész, Gyarmathy István kóstolójára is, aki egyébként Debrecenben egyetemi tanár, csillagász is - a közösségi ház kerti csillagdájában távcsöves csillagkép bemutatókat tart. Megismertük Bihari Lajos méhészt is, aki nemcsak kóstolót tartott az akác, bodza, málna, hárs mézeiből és menta ízesítésű mézborából, hanem egy röpke szakmai kiselőadást is rendezett nekünk.

  

 

Az őstermelők a „Bükki Nemzeti Park terméke” logóval hozhatják forgalomba az áruikat.

 

2023-10-13« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk