Marcipánrózsától cukrászdahálózatig

Marcipánrózsától cukrászdahálózatig

Marcipánrózsától cukrászdahálózatig

 

 

            Egy szegény sorsú szentendrei szerb fiúcska – akkor még Szavits Mladen, később Szamos Mátyás – cukrásztanuló lett a két háború között ismert, és a szakmában is nagyra tartott Auguszt cukrászatban. Tehetsége, szorgalma és kötelességtudása emelte társai fölé. 1935-ben egy dán cukrász magyarországi látogatásakor ismerkedett meg a marcipánrózsák készítésével, és ez azután meghozta számára a kiugrási lehetőséget. Mint fia, Szamos László, a cég főcukrásza, a „zászlóshajóként” elismert belvárosi Szamos Gourmet Házban tartott sajtótájékoztatón elmondta, a tudás, a szorgalom és a kitartás segítette a szüleit a szakmai hírnévhez, amelyet az utódok csakis gyarapítani kívánnak. Elvük, amiből semmit nem engednek, a kiváló, minőségi alapanyag és a kézi munka. Jó példa erre, hogy bár a magyar mandula a legjobb, sajnos kevés terem, így Kaliforniából hozatják.



1968-ban önállósult a család, tortadísz készítő kisiparosok lettek. 44 éve működik üzemük, manufaktúrájuk Pilisvörösváron, és ma már 25 – mindegyik egyedi- cukrászdájuk van Budapesten és vidéki városokban, sőt alig egy éve megnyitották Bécsben is az első, és nagyon sikeres cukrászdát az ottani III. kerületben. Ötszáz embernek adnak munkát. A készítményeik 30 százaléka exportra kerül, egy érdekes véletlen indította a sikert. A MALÉV egyik járatán az osztrák utas Szamos bonbont kapott, ez annyira ízlett neki, hogy felvette a kapcsolatot a céggel, és 25 éve töretlen az együttműködésük. A bécsi cukrászdába hűtőkocsival, heti rendszerességgel szállítják készítményeiket Pilisvörösvárról, a manufaktúrából.



            1987-ben nyitotta a család az első cukrászdáját. A világtrendekből csak az ízlésviláguknak megfelelőt veszik át, őrzik a hagyományokat és a tradíciókat. Az élet azt mutatja, ez a sikerük titka. Tavasszal nyitják a következő Szamos-cukrászdát, amelyet a Parlament Caféból alakítanak ki. És már nemcsak különleges marcipán figurákat, virágokat készítenek, hanem a legkülönfélébb édességeket, tortákat, finomdesszerteket.



            Szamos László beszélt arról is, hogy az ünnepeknek óriási jelentősége van az üzletmenetükben. Az értékesítésük 50 százaléka ilyenkor történik. A legkedveltebbek továbbra is a tradicionális termékek, a szaloncukor, amelyből most újdonságként pralinéval töltöttet is készítenek a sós-mandulás, karamelles-vaníliás mellett. 10 családtag vesz részt a vállalkozásban. Tartanak az érdeklődők számára a belvárosi Szamos Gourmet házban, amely cukrászda, kávéház és csokoládé látványműhely is, nagysikerű „Csokoládé iskolát”, itt három órás foglalkozás során megismertetik a legérdekesebb lépésekkel a jelentkező magánszemélyeket, baráti társaságokat, de alkalmas ez céges összejövetelek programjaként, illetve csapatépítő tréningként is. A kurzusra az interneten lehet jelentkezni. Részt vett ilyenen már például Harrison Ford és családja is.



            A szakmai tisztességüket elismerve az egykor Európa hírű, puchbergi Szabó bácsi rájuk hagyta a szentendrei Marcipánmúzeumot. A család fontosnak érzi, hogy munkatársai tréningeken vegyenek részt, rendszeres oktatás és vizsga során bizonyítsák alkalmasságukat. És hogy tehetségesek a dolgozóik, bizonyítja az életnagyságú szoborrá komponált Liotard mű, „A szép csokoládéslány”, amelyet egyik munkatársnő festett ki a drezdai Zwingerben látható festmény nyomán és a belső terem ékessége lett. 


Írta: Dr. Hajós Anna

Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán


2015-11-25« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk