Megkóstoltuk Csongrádot

Megkóstoltuk Csongrádot

Megkóstoltuk Csongrádot


 

 

Szerző: Barna Judit

Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

Minden hazai régiónak, tájegységnek léteznek a sajátságos helyi ételei, amelyek receptjei apáról fiúra, de inkább anyáról lányra szállnak. De hogy ennyi húsfélével fogunk találkozni a tányéron, azt nem gondoltam volna, amikor Domokos Kati,

 

 

 

 

idegenvezető elküldte a tanulmány út gazdag programját, amely figyelembe vette, hogy szakosztályunk tagjainak kedvenc témája a gasztronómia.

 A várost átszelő főútvonal mentén a Bárka étterem egy jó kis ebédelős megállóhely az autósoknak.

 

 

 

 

Amikor ír pubként üzemelt, akkor is közkedvelt volt Csongrádon, majd egy kis kihagyás után a tulaj, Füri Csaba

 

 

 

 

újra nyitotta.  A fagerendás teraszon varrógép állványokra szerelt asztalok között lépünk a belső terembe, de ott a halászatra utaló dekorációk között már a Tisza mellett érezzük magunkat.

 

 

 

 

 A vendéglő kiemelt leves ajánlata a halászlé pontyból, vagy harcsából, előételnek kiváló a pankómorzsás süllőpofa, bazsalikomos, citromos mártogatóssal, de kedvelt a kétszemélyes Bárka tál is, ahol mind a három hal egyszerre szerepel, grillezett zöldséggel, kaporszósszal és petrezselymes újburgonyával.

 

 

 

 

Főételként állnak az étlapon a ráknyárs, fokhagymás olívaolajban, pirított bagette-tel és paradicsomos ruccolával, valamint a pankómorzsás fogasfilé lime-os, mentás öntettel. Külön lapon a séf ajánlata: a fogasfilére ratatouille körettel, valamint a tejfölös túrós csúszás paprikás süllő pofára hívja fel a vendég figyelmét.

 

 

 

 

A kisbográcsban tálalt, bőséges adag halászlé után igen emberes kihívás a forró túrós csusza, amely rögtön a kemencéből érkezik.

 

A nádtetős Kertvendéglő közvetlenül a városi fürdő mellett várja a vendégeket. Egzotikus virággal hívogat: egy szépséges, ciklámen színű bougainvillea bokor mellett sétálunk be a kerthelységbe, ahol nagy élet van, a strandolók ebédelnek.

 

 

 

 

Kódor Norbert üzletvezetőtől megtudtuk,

 

 

 

 

hogy a Tisza és Körös találkozásánál a leghíresebb ételek a csongrádi csípős tekercs, ami karajba tekert, enyhén csípős kolbász töltelék, panírozva, olajban kisütve, valamint a kubikos szelet és a füstöltszalonnás kubikos tarhonya, no meg, a csíramálé. Az asztalra tett tálon a libamáj, libacomb, és más finomság mellett az ikonikus csípős tekercsek ferdén kettévágva, kibuggyanó pirosas töltelékkel hirdették a csongrádi konyha magas színvonalát.  

 

 

 

 

 

 

Mindezt a kukoricalisztes harcsa töpörtyű és a körösmenti raguleves közben egy kis borkóstolóval lazította fel Norbert. Megkóstoltuk a helyi borokat, hiszen ősidőktől kezdve folyik a vidéken szőlőtermesztés. A kiváló klímát biztosító homokon magas a napsütéses órák száma, ami kedvez az összes szín- és illatanyag, az aromák és cukor ideális keverékének kibontakozásának. A testes vörösborok, mint a Csongrádi Kadarka, Bodor Martin családi borászatából, illetve Gutpintér Tamás Kékfrankosa a Csongrád Tanyáról érkezik.

 

 

 

 

A vendéglő az a la carte étkezést kiegészíti az előfizethető két fogásos heti menüvel, ami igazán barátságos árú, 1000 forint naponta. Az egyik napon gölödinleves (krumpligombóc), az első fogás, ami ugyancsak helyi finomság, érdemes megkóstolni.

 

 

Ha friss halat szeretnénk enni, azt számos helyen megtehetjük a környéken, de talán a legjobb választás a Körös-toroknál a Kárász büfé.

 

 

 

 

A néhány asztalnyi fadobogón körbeülhetünk egy haltöpörtyűs tálat, amely zöldségekkel, friss kenyérrel és majonézzel az igazi,

 

 

 

 

a rántott harcsa és süllő szeletekhez kovászos uborka és sült krumpli dukál.

 

 

A tiszai plázs másik híressége a K. O. büfében kapható sajtos-tejfölös lángos, a strandolók és vízitúrákról fáradtan érkezők csemegéje. A folyó melletti asztaloknál esik jól igazán - egy pohár sörrel leöblítve - e tipikus nyaralós, laktatós étel. 

 

 

 

 

 

Jókora stílus-és helyszínváltással Csongrád Bökény nevű városrészének a szélére, a kertvárosba indulunk. Az elegáns kertes házak, mint az amerikai filmekben, kerítés nélkül sorakoznak az Aranysziget nevű holtág mellett, csupa virág nevű utcácskákban. 

 

 

 

 

A Gyöngyvirág utcában egy takaros ház gondozott kertjében áll a Török Műhely- Éléskamra

 

 

 

 

Török Éva itt tartja a bemutatóját. A kertészmérnök hölgytől megtudtuk, hogy a saját gazdálkodásból származó friss zöldség, gyümölcs és az ezekből készült kézműves, esszenciális termékek saját értékesítése a fő profiljuk.

 

 

 

 

Nincs üzletük, nem járnak termelői piacra, mert a rapszodikusan termő gyümölcsöket frissen, vagy feldolgozva adják el a helyieknek és a környékbelieknek a saját udvarukban.

 

 

 

 

Éva felteszi a napi választékot a Facebook oldalukra, valahogy így: Ma kóstoltatást tartunk a Török Műhelyben. Miket is csemegézünk? Friss, hűtött szedret, aszalt meggyet és szilvát, 17 féle gyümölcs sajtot, 4 féle dzsemet és 3 féle hűtött limonádét, természetesen a saját szörpjeinkből készítve levendulát, mentás meggyet, homoktövises bodzavirágot. Szeretnétek tudni melyik gyümölcs sajtunkat kóstoljuk?

 

 

 

 

Málnás birs-céklát, málnás-homoktövises alma-céklát, málnás-mentás és málnás-levendulás alma céklát, bio étcsokoládés sárgabarack-almát, szamócát, levendulás szamócát, mézeskalács fűszeres szilva-alma-céklát, cseresznyést, bodzavirágos sajtokat, fűszeres sütőtököst, narancsos-kardamomos szilvát, mentás meggyet, körtéset. Narancsos-sütőtökös meggy dzsem gyömbéres-narancsos szilva dzsem, nyári almás szeder dzsem és narancsos cseresznye lekvár is szerepel a finomságok közt.

 

 

 

 

A vevők házhoz mennek a vegyszermentes, ellenőrzött, ökológiai gazdálkodásukból való, hőkezeléssel készült kézműves termékekért, amelyekért Éva garanciát vállal.

 

 

 

 

Csongrádtól délre, Felgyőre utazunk 15 kilométert, autónkat a meglehetősen darabos földút igencsak dobálja. Büdös-e a kecskesajt? – kérdezi Veres Zoltán,

 

 

 

 

amint megérkezünk a kecskefarmjára. Nem tudtuk az igen, vagy a nem a jó válasz, de végül megállapodtunk, hogy igencsak jellegzetes aromája van a kecskének.

Feleségem a sajttündér, én vagyok a kecskepásztor - folytatja a bőbeszédű gazda a Felgyői Kecskesajt vállalkozás székhelyén, ahol Zoltán és Márton Magdolna 35 kecske tejét dolgozza fel. Meglepetés tízóraiként először egy frissen sült gida érkezik a kerti asztalra, gomba, hagyma, krumpli körítéssel,

 

 

 

 

majd jönnek egymás után a kecsketejből készült sajtok, joghurtok, és végül a szenzációs epres jégkrém.

Az alapszakmám állattenyésztő, 16 éves korom óta motoszkált bennem valami – idézte fel Zoltán– míg jött az isteni szikra, hazaállítottam az ötlettel: kecskesajtot fogunk készíteni! Pedig hányan le akartak beszélni, mondták: hagyjuk már, errefelé senki nem ismeri a kecskesajtot. Mégis elmentünk egy képzésre a Baranya megyei Gyűrűfűre, megtanultuk a mesterfogásokat. Bár núbiai és háztáji kecskékkel kezdtük a vállalkozást, de az alpesi fajta vált be.

 

 

 

 

A gazda kóstolóra először natúr lágysajtot tálalt, amelyeket megbolondított konyhakerti zöldfűszerekkel, hagymamixszel, és kurkumával, aztán érkezett a pirított szezámmagos, majd a kemény gomolya, extraszűz olívaolajban érlelt lágysajt golyók kis üvegben, végül pedig az édesség: valódi gyümölcsökkel az ivójoghurtok és az epres jégkrém.

 

 

 

 

 

A felgyőiek beírták magukat a hazai sajttörténelembe, mert mára Csongrád megyében kiterjedt hálózattal rendelkeznek, de termékeik szintúgy ott vannak a legnevesebb pesti üzletekben.

 

 

 

 

Bekerültek a közétkeztetésbe is, az Erzsébet táborokon keresztül. A kecsketejes finomságokat gyakran mutatják be diákcsoportoknak, nyugdíjasoknak. Igen népszerűek a kecskefejős workshopok.

 

Igazi gyerekálom a Milton farm, illetve ismertebb nevén Várbirtok Csongrád külterületén.

 

 

 

 

Maga a paradicsom a nyári szünetet élvező általános- és középiskolásoknak a szépen gondozott nagy zöldterület a kis állatkertjével.  A tulajdonos, Komlósi Orsolya

 

 

 

 

 

sokszínű egyéniség, a városban üzletei vannak, de legújabb szerelme a Györgyvíz melletti Kisréten lévő birtok a középkori várral.

 

 

 

 

A nappali foglalkoztatóba érkező gyerekek megismerkedhetnek Pipaccsal, az anyakecskével, Málnával, az ormányos macival és pávák, mókusok, mosómedvék, rackajuhok szomszédságában tölthetik a nyarat.

 

 

 

 

A bölcsis terápiás lovagoltatástól kezdve az ittalvós, várjátékos legény- és leánybúcsúkon keresztül esküvők is tarthatók.  Kedveltek a beöltözős, jelmezes parasztkomédiák, és kézműves mesterségeket is lehet tanulni. 

Most jöjjenek ismét a csongrádi ízek, ínycsiklandozó, beszédes fotókkal….

 

 

 

 

 

 

Végül mutassuk be az Erzsébet hotelt, a szállásunkat a platánfás Fő utcán:

 

 

 

 

Csongrád egyik legszebb épülete, magán hordozza a múlt század fordulójának építészeti stílusát.

 

 

 

 

A szállodát 1906-ban nyitotta meg Csejthey Lajos bíró, ami akkor a legnagyobb táncteremmel rendelkezett. Eredetileg árkádok övezték, azonban a formája az idők folyamán sokat változott.

 

 

 

 

 

2020-07-24« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk