Megkóstoltuk Vácot

Megkóstoltuk Vácot

Megkóstoltuk Vácot

 

 

Szerző: Barna Judit

Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

Ha Vác a Dunakanyar kapuja, akkor a Remete Pince Étterem és a Mihályi Patisserie Vác két gasztronómiai gyöngyszeme. Révkapu Étterem Mária Terézia melange-a pedig egy remek kávés ital, amelyet a város marketing mixébe építettek be.

 

A város Pest megye ötödik legnagyobb lélekszámmal rendelkező települése, egyúttal vonzó idegenforgalmi célpont évezredes történelme és gazdag kulturális élete miatt, valamint katolikus püspöki székhely, a Váci egyházmegye központja. A Március 15-e főtér szépen felújított, barokk műemlék épületei között barangolunk, majd egy kis sétát teszünk a Duna-parton is. A folyó bal partja mellett hosszan elnyúló várossal szembe, a Szentendrei szigetre és Tahitótfaluba a menetrend szerint közlekedő komppal lehet áthajózni. A komp a munkaidő kezdetén és végén tele van, mert sokan járnak át Vácra dolgozni.

 

 

 

 

Vác igazán bővelkedik vendéglátóhellyel, a turisták a különböző városrészekben bisztrók, kávézók, teázók, éttermek, cukrászdák közül válogathatnak. A márciusi napsütésben a Duna-parti sétányról, a strand melletti Fürdő Lépcsőn feljutunk a patinás, sárga homlokzatú Remete Pince Étteremhez.

 

 

 

 

A jó fekvésű, Dunára néző teraszon most még nincs vendég, de nyáron itt ritkán lehet foglalás nélkül helyet kapni. A téglával és terméskővel boltívesen kirakott egykori török pince hangulatos belső tér, az asztalok mellett kovácsoltvas székekkel. Kellemes kikapcsolódásban és kulináris élvezetekben lesz részünk.

 

 

 

 

A 40 éves tapasztalattal működő étterem – bár itt is volt az elmúlt, járványos években séf váltás - remek konyhával büszkélkedhet. Az étlap széles választékot kínál, megtalálhatók magyaros ételek, halételek, szárnyasok, csirke, liba, libamáj ételek, sertés szűzérme és csülök, marhahús és vegetáriánus ételek is. A ház specialitása a Váci göngyölt, ami sajttal-sonkával-gombával töltött karaj rántva, valamint a Remete főtt, füstölt csülök sütve, zöldfűszeres rakott burgonyával. 

 

 

  

 

A cukrász termelőtől a rangos díjig

A sződligeti kisfiú már az első óvodai jelmezbálon cukrásznak öltözött, az útja innen kezdve kijelöltetett. Mihályi László számára a Dunakanyar gyümölcsösei, az epres, a barackos, a málnás, a szedres, a gesztenyés, illatokkal, ízekkel, színekkel teli mesevilág. Eldőlt, nem kétséges a gyerek cukrász lesz, a pályaválasztás tehát egyértelmű volt. A Fórum hotel Bécsi kávézója megalapozta a szaktudását, ahonnan hamarosan külföldre került. Bepillanthatott a különleges minőség, az egyedi technológiák, a természetes alapanyagok és a makulátlan felkészültség világába. Ausztria, Németország, Norvégia, Olaszország következett, és más európai országokban is dolgozott, figyelt, tanult. Később megfordult Marokkóban, Kínában, New Yorkban és a cukrászok Mekkájában, Párizsban mesterkurzusokra látogatott. Nagyszerűen ötvözte a francia és a hazai cukrászat elemeit. Egyedi kreativitással készített, extravagáns desszertjei kedveltek lettek. Úgy érezte, itt az idő, 2008-ban megvalósította régóta dédelgetett álmát, megnyitotta a ma már Mihályi Patisserie nevet viselő kis cukrászdáját a váci belvárosban.

Mihályi László üzletében folyamatosan újabb és újabb desszert különlegességek készülnek. Az újdonságok követik a környék kertjeinek szezonális terméseit, hiszen a cukrász vallja, hogy a desszertfogyasztás gasztronómiai, intellektuális és egyben emocionális élmény is. A mester különleges ízkombinációi és merészebbnél merészebb formái, virtuóz díszítései elnyerték a világ legrangosabb cukrászati megmérettetésének,  a „Cupe du Monde de la Patisserie”-nek a díját. A cég idén nagy fejlesztésbe kezd, mert elnyertek 30 milliós támogatást a Kisfaludy programból.

 

Vác kávékülönlegessége a Mária Terézia melange

Mária Terézia, a magyarok királynője 1764. augusztus 27-én családjával együtt öt napos látogatásra érkezett a városba Migazzi Kristóf váci püspök, bécsi hercegérsek meghívására. A királynőt férje, I. Ferenc német-római császár, valamint négy gyermekük, József római király, Lipót herceg, Anna és Krisztina hercegnők is elkísérték. A királyi család a Dunán érkezett hajókkal a pozsonyi országgyűlésről. Partraszállásuk helyét a fogadásukra épített, országunkban egyedülálló diadalív jelzi.

 

 

 

 

A királynői vizit máig tartó hatással van jelen Vác életében. A szigorított rendszabályok a korabeli városvezetési, városüzemeltetési feladatok - adminisztráció, rendvédelem, köztisztaság - teljes átszervezését eredményezték. Ez alkalomra készült el a város jellegzetes barokk épületeinek egy része is, melyek a bennük található műkincsekkel kulturális örökségünk nagybecsű értékei.

Mária Terézia tiszteletére, a Vác és környéke TDM kezdeményezésével, Veres Ildikó barista szakmai tudásával és 12 váci vendéglátóhely összefogásával készült el egy új ízvilágú melange.

 

 

 

 

Egyedi, különleges ital a királyné kedvenc édessége, a mézes mandulás, fahéjas alma alapanyagával készült kávékülönlegesség. A Mária Terézia melange-ot, Vác turista csalogató, signature italát a Révkapu Étteremben kóstoltuk meg.

 

  

 

 

Az idei tavasz egyik kiemelkedő eseménye és színfoltja lesz a Mária Terézia 305 rendezvénysorozat. A programok a királynő születésének 305. évfordulójára, uralkodásának a város fejlődésére gyakorolt hatására emlékeznek. Kiadvány készül, májusban múzeumi sétákra, kiállítás megnyitóra, valamint koncertekre érkezhet a közönség.

 

 

 

 

Vác néhány gasztronómia különlegessége után folyt. köv. a város egy-két érdekességét bemutató cikkben. Például a Sajdik Múzeumban jártál már? 

2022-03-16« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk