Ozorán jó borral, falusi reggelivel és aranyló mézzel csalogatják a turistákat

Ozorán jó borral, falusi reggelivel és aranyló mézzel csalogatják a turistákat

Ozorán jó borral, falusi reggelivel és aranyló mézzel csalogatják a turistákat

 

 

Szerző: Barna Judit

Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

Ozorán a csodálatosan felújított Pipo vár a legfőbb attrakció, ahová özönlenek a turisták, de ebben az írásban a Tolna megyei település kevésbé ismert gasztronómiáját járjuk körbe.

A hazai borvidékeknek igen egyszerűen megjegyezhető neveik vannak, mert utalnak a földrajzi fekvésükre. Hat nagy borrégió kisebb egységekből áll: a Pannon Borrégió egyik jelentős termő területtel, 2900 hektárral rendelkező borvidéke a Tolnai Borvidék.  A szőlőültetvények többnyire enyhe lejtésűek, déli fekvésű, védett domboldalakon fekszenek. Az egyedi mikroklímával megáldott dűlőkön érlelt szőlőkből készült robosztus vörösborokat és elegáns aperitif fehérborokat rejtenek a borászok pincéi.

  

 

Vártömlöc és Strázsa a Szappanos Pincében

A Szappanos család is itt él, és pincészetük generációk óta látja el finom borokkal a borivókat. A nagypapa, Szappanos József, mint volt történelemtanár igazán jó mesélő; a helyi történelmi adomákkal színesíti a család életétének és munkásságának a bemutatását: „Pincészetünk több mint 100 éve foglalkozik szőlőtermesztéssel és bor előállításával. Az első tőkét 1872 évben Gosztola Péter felmenőnk ültette.

 

 

Családunkban az évtizedek alatt a hétköznapok részévé vált és generációról generációra szállt a természet adta bor készítése, tisztelete és fogyasztása. Jelenleg 3 hektár területen gazdálkodunk Tükörcsös domb déli lankáin, ahol kézi műveléssel, jó minőségben állítjuk elő borainkat, a tradíciókat követve. Fajtáinkat tekintve 75% vörös, 25% fehér szőlő fajták adják. Olaszrizling, Zöld veltelini, Kékfrankos, Merlot, Cabernet Sauvignon, kis mennyiségben Blauburger áll a pincészet hordóiban és palackjaiban. Zsolt fiam felel a szőlőtermesztési és borfeldolgozási munkákért.”

 

   

 

Érdekesség, hogy Szappanosék Ozora büszkesége, a Pipo vár tiszteletére egy egész kollekciót készítenek minden évben: Vár bora, Borbála, Vártömlöc, Strázsa, Ozorosa. A legkülönlegesebb borok, mint a Strázsa Merlot 2020 eredet megjelöléssel oltalom alatt áll. Nagy ugrást jelent, hogy idén a család másfél hektár termőterülettel bővítette a birtokát, ahol a borkóstolókon, kiállításokon szerzett tapasztalataikat is felhasználva a jól bevált minőségi szőlő fajtákat termesztenek. 

 

 

A pincészet a látványos nyitott és fedett téliesített borteraszán 30-50 fő fogadására alkalmas borkóstolókat tart. A vendégeket saját sütésű házi kenyérrel, hagyományos paraszt tállal, bográcsban és kemencében frissen készült - chilis szilva chutnay-val tálalt- ételekkel várják, elmaradhatatlan a nyújtott túrós, mákos, meggyes, tökös rétes, valamint családi recepttel készült házi kifli is kapható.

  

 

Szappanosék a szőlészet és a pincerendszer fejlesztésével kisüzemi borászattá válnak, és egyre inkább beépülnek Ozora turizmusába. Jelentős marketing tevékenységgel növelik ismertségüket, hogy a csodálatos Pipo vár látogatóit vendégül láthassák a borászatukban.

 

A szabadságharc emléke a Tyukodi Pincészetben

1848 őszén Ozora körül gyülekeznek az általános támadásra készülő császári seregek. Az első szabad szüretet ünneplő ozoraiakat nem rémíti meg a hír, furfanggal bekerítik és megfutamítják a többszörös túlerőben levő Jellasics hadtestet. Az ozorai példa című színművében Illyés Gyula - aki a közeli puszták egyikén született- a szabadságharc kezdeti időszakának ezt a kiemelkedő győzelmét dolgozta fel.

 

 

Az eredetileg kőműves mester, Tyukodi Lajos nyugdíjazása előtt Németországban dolgozott, hazatérve szőlőt vásárolt, és olyan borospincét épített, amelyből kitűnik a mestersége. A kupolás épület előtt a kiülős tér baráti borozgatások és a falus turizmus jegyében betérő vendégek kellemes kikapcsolódásának helyszíne, mi itt a házigazda jó szívvel kínált házi gyümölcs pálinkáit kóstoltuk.

  

 

Tyukodi Pince éttermének vörös téglás, boltíves bejáratán a dicsőséges ozorai csata jeleneteivel díszített kerámia alkotást mutatja a tulajdonos, miközben a remekművet készítő, korongozó mestereket, Oroszi Sándort és Istvánt is megismertük személyesen.

 

 

A testvérpár a hagyományok felelevenítésére, ápolására vállalkoztak, Ozora mozgalmas történelméből nemcsak a helyi fazekasok tevékenységét mutatják be a múlt századokból származó leletekkel a Tájházban, hanem berendezték összegyűjtött bútorokkal, háztartási eszközökkel, textilekkel és sok más tárggyal. (bővebben erről Ozora turisztikai érdekességeit bemutató írásunkban) 

 

Ház fából, szalmából, vályogból, közel a természethez

Ozora központjából olyan utak vezetnek ki a településről, amelyek mentén elfogynak a házak és tovább már a szőlők, erdők és mezőgazdasági földek jönnek. Ezeken csak azok járnak, gyakran traktorral, akiknek itt van dolguk. A település külterületén, egy kacskaringós földúton István, a pilótánk befordul a buszunkkal egy mesebeli házhoz.

  

 

„A Boglya Ökoházunk egy környezettudatos szalmaház az erdő szélén, a Tolnai dombság páratlan szépségű lankái között, Ozora szélén valósítottunk meg. Az évek során úgy éreztük, hogy szükségünk van egy olyan helyre, ahol közel a természethez zavartalanul pihenhetünk, alkothatunk. Az álmunk az volt, hogy a környező természettel szoros összhangban lévő, a helyi anyagokra támaszkodó, lehető legkisebb ökológiai lábnyomot hagyó, megújuló energiaforrásokkal működő nyaralót hozzunk létre egy tömegturizmustól távol eső vidéken.”- mesélik a házigazdák, Kardosék a ház két éves történetét.

  

 

Megtudtuk, hogy milyen anyagokból áll a kétszintes épület maga: nos, a faszerkezetre, szalma, rabicfal, vályog került, ezektől a falak jól szellőznek, átengedik a levegőt. Alaposan átgondoltan, tudatos paraméterekkel megvalósult, barátságos kis házikó magán erdővel és gyümölcsössel körülvett területen fekszik.

 

     

 

Boglyában nemcsak a tulajék töltenek el szabadidőt, hanem a négy fő számára szállásfoglalásra is van lehetőség. Pazar falusi reggeli is kapható: kézműves kenyér és péksütemény, termelői gyümölcslé, felvágott, kolbász, sajtválogatás, lekvár, joghurt, zöldség, gyümölcs, tojás, mindez glutén és laktózmentes verzióban is kérhető.

 

Nyárutó a Levendula Völgyben és méhészetben

A negyedik ozorai szedd magad levendula szüret ugyan lezajlott júniusban, de még néhány szép szálat találtunk a Levendula Völgy veteményesében. A turistacsalogató levendulás kert méltán örvend nagy népszerűségnek, egyszerre örvendezteti meg gazdáját szépségével, illatával, kerítésen belülre hozza a mediterrán tájak illúzióját, levelei elűzik a molyokat, és mint igénytelen kerti növény, kifejezetten kevés törődést igényel. A 13 fajta francia, angol, hibrid és más fajták a fehértől a rózsaszínen át a sötét liláig pazar látványt nyújtanak a virágzás idején. A völgyet ilyenkor nemcsak az illatos  levendula barátai lepik el, hanem a fotózkodók is, akik a fehér hinta, a bicikli, a szék és asztal díszletek között, a végeláthatatlan levendula ültetvény előtt hangulatos képeket készítenek.

  

 

A tulajdonosok, Katona Józsefék 2013. óta folytatnak levendulatermesztést, és saját szaporító anyagból folyamatosan növelik a termőterület nagyságát. A növények virágából különböző kézműves termékeket, ajándéktárgyakat is készítenek, árnyékos pihenőhelyen levendula fröccs, szörp és likőr kóstolókat kínálnak.

  

 

Nagy Csaba József méhészetében 200 méhcsalád szolgáltat minden évben több fajta mézet. A repcét, napraforgót, akácot, hársat látogató, szorgos kis jószágokkal szerencsére közelről nem ismerkedtünk meg, de a gazda finom mézeit megkóstolhattuk.

  

 

 

További információk: www.ozora.hu, www.szappanospince.hu, www.boglya-okohaz.hu

Ozorai gasztronómia bemutatása után olvasd el a turisztikai látnivalókról szóló cikket is.

 

 

2022-10-03« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk