Almaecet, borecet, balzsamecet és a többiek

Almaecet, borecet, balzsamecet és a többiek

Almaecet, borecet, balzsamecet és a többiek

 

 

 

 

Szerző:Barna Judit

Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

A Tokaj-Hegyaljai Bodrogkeresztúrra utazunk, hogy meglátogassuk Magyarország egyetlen ecetmúzeumát a Tarcali úton. Igazi gasztronómia kuriózum nemcsak az ecetgyártás, hanem a termék példásan létrehozott, modern múzeuma is.

Aki nem kedveli a kémiát, az ugorja át a következő rövid fejezetet, de ennyit érdemes tudni az ecetkészítésről:

Az ecet kétféle módon készülhet, ipari előállítással, valamint biológiai úton. Előállításához szükség van etil-alkoholra, vagy etil-alkoholt tartalmazó folyadékra, például borra, vagy gyümölcsborra, ivóvízre, ecetsav-baktériumra, és egy megfelelő erjesztő berendezésre. A biológiai erjesztéssel történő ecetgyártás lényege, hogy a folyadékban lévő alkohol alakul át ecetté. Sajátossága, hogy megőrzik az alapanyaguk íz- és illatanyagát, és jótékony hatásaik is megmaradnak.

 

 

 

 

 

A folyamatot ecetsav-baktériumok végzik, ha elegendő oxigén áll a rendelkezésükre. No, ezzel már el is készült a borecet. Vagy nem ilyen egyszerű a folyamat?

 

 

 

 

 

A Tokaj-Hegyaljai gyümölcsök másik élete

Formanek Ferenc, az egyedülálló cég tulajdonosa beavat az ecetkészítés történetébe, a kevéssé ismert technológiába, bemutatja a sokféle ízű ecetet és alátámasztva a mondanivalóját, kóstoltat a készítményeiből.

 

 

 

 

Számunkra az ecetkészítés egy művészi, kreatív, a természetet tiszteletben  tartó folyamat- mondja Ferenc, akinek az élete Marosvásárhelyen kezdődött. 1990-ben áttelepült Magyarországra, kereste a lehetőségeit, majd rátalált a Tokaj-Hegyaljai gyönyörű tájra, és a kis településre, Bodrogkeresztúrra, ahol kiteljesedett a célja, és a jövője, amikor alapított egy ecetgyártó manufakturát.

A korábban tanárként, fizikusként és kutatóként tevékenykedő vállalkozó gyermekkora óta érdeklődött a borászat és a szőlészet művészete iránt, inspirációt érzett a Tokaji borvidék hagyományaihoz való kapcsolódásra. Látva és értékelve, a tokaji gazdák generációkon keresztül ápolt hagyományait, úgy érezte, hogy még egy borászattal nem tudna többet hozzátenni a vidék értékeihez, ehelyett egy rég elfeledett ősi hagyományt, a borecetkészítést módszereit kezdte el kutatni. A sors játékaként, miközben vállalkozásához élelmiszermérnököt keresett, élete párjára is rátalált, néhány éve Képíró Anitával együtt vezetik a Borecet Műveket.

Ma már több mint 200 darab tölgyfahordóban érlelik a 20-30 féle (csak borecetet) borecetet.

 

 

 

 

Mi tudatosan csak olyan hordókat használunk ecet érlelésére - folytatja Ferenc - melyekben pár évig aszú borokat érleltek. Így az intenzív fa aromák, melyek az új hordóra jellemzőek, már lecsitultak, ezek helyét az aszúra jellemző vaníliás, citrusos komponensek vették át.

 

 

 

 

Egyedülálló az ecetmúzeum

Az Acetánia Ecetmúzeumot a Bor és Gyümölcsecetgyártók Egyesülete alapította azzal a céllal, hogy a hazai bor és gyümölcsecet múlt században megszakadt hagyományának értékeit visszahozza a jelenbe. Egy szépen kialakított, stílusos pincébe, a bemutató terembe megyünk,

 

 

 

 

ahol a falak mélyedéseiben ügyesen megvilágítva állnak üvegekben a termékek. Láthatók bor- és ecetkészítési eszközök, a világ eceteinek gyűjteménye, majd videót nézünk az ősi mesterség eredetéről, tudományos és kulturális hátteréről, és megismerjük az ecet készítési eljárásokat is az ókortól kezdve a középkoron át napjainkig. Az egyedi atmoszférájú pincében a legújabb technikával betekinthetünk a borecet gazdag történetébe, szélesedhet az érdeklődők gasztronómiai műveltsége, hiszen - valljuk be- érdemtelenül keveset tudunk az ecetről, az ételek, saláták készítésének egyik nélkülözhetetlen fűszeréről és a gyógyhatásairól.

 

 

 

 

A látogatás utolsó lépéseként kóstolót kapunk, ízleljük a kiskanálba cseppentet cuveé-t, az érlelt almaecetet, a késői szüretelésű szőlőecetet, a meggy-, gránátalma-, sárgabarack-, és birs gyümölcsecet aromáját, majd következnek a prémium balzsamecetek, amelyeket a top éttermek rendelnek.

 

 

 

 

Az üdítő Shrubbie

A Borecet Kft. szállítja az alapanyagot egy pikáns ital készítéséhez. Az enyhén szénsavas, csak természetes összetevőket tartalmazó újszerű készítmény 3,3 decis, fémtetős, átlátszó műanyag dobozban csak ivóvizet, almamustot, gyümölcs és gyógynövény ágyon érlelt almaecetet és borecetet tartalmaz.

 

 

 

 

Érdekes összeállítás a kender-gyömbér, a birs-levendula, a meggy-menta és a málna-csipke ízek. A különlegességeket kedvelő vendéglátóhelyek megtalálhatják a vevőkörüket az érdekes üdítőitalra.

 

2021-06-29« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk