Hetven év után kelt életre a fazekas mesterség Tiszafüreden

Hetven év után kelt életre a fazekas mesterség Tiszafüreden

Hetven év után kelt életre a fazekas mesterség Tiszafüreden

 

Szerző: Barna Judit

Fotó: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

Szűcs Imre és családja, a felesége, és lányai, Judit, Andrea, akik ezt az ősi, kézműves mesterséget folytatják a Tisza-tó fővárosában, sokat tettek és tesznek a hagyományok ápolásáért.

 

 

A népi iparművész vállalkozó életrajza az 1972-ben szerzett fazekas szakmunkás bizonyítványtól nem túl kalandos, mert Karcagon a népművészeti háziipari szövetkezeti tagságtól az egyéni vállalkozóvá válásig egyenes szakmai út vezetett. Viszont a mester munkásságának a díjai, elismeréseinek és kitüntetéseinek a száma az eltelt 50 évben több oldalas listán sem férnek el.

 

 

A fiatal fazekas még Kántor Sándor Kossuth díjas fazekas népművész műhelyében tevékenykedett, amikor a Népi Iparművészeti Tanács a Népi Iparművész címet adományozta neki. Ezt a díjat számtalan követte, a teljesség igény nélkül néhány: Nagykunság népművészeti hagyományainak ápolásában szerzett érdemeiért, a magas színvonalú alkotómunkájáért, a népművészeti hagyományok ápolásáért, az országos művészeti életben betöltött szerepéért, a tiszafüredi fazekas-iskola újraélesztéséért. Majd 2006-ban Tiszafüred Díszpolgára, 2013-ban a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét kapta a munkásságáért, a népi használati tárgyak és hagyományok megőrzéséért.

 

 

Szűcs Imre népi iparművészi alkotásait 2017-ben felvették a Tiszafüred települési és Jász-Nagykun-Szolnok megye értéktárába, 2022-ben megkapta a Megyei Területi Príma díjat.

  

 

A fazekasmester több mint fél évszázados tevékenysége során újra éled minden hagyományos formájú és díszítésű cserépedény. A műhely termékskáláján kézzel fogható módon jelennek meg a tiszafüredi és mezőcsáti fazekas szakmai örökség jellegzetességei. Az előző századokban számos fazekas dinasztia, több tucat hírneves mestere gyártotta a környéken a tájegység magyaros motívumaival díszített, tálakat, tányérokat, butellákat, kulacsokat, szilkéket, bokályokat, fazekakat, köcsögöket, boros korsókat, Miska-kancsókat és egyéb edényeket. A népi fazekas örökség tovább él és gazdagodik Szűcs mester egyedülálló színezésű figuráiban és stíluselemeiben.

 

 

Látogatásunk délelőttjén éppen akkor értünk a fazekas-portára, amikor az alkotó kinyitotta az égető kemencét, benne a még forró Miska- kancsók, három részes sótartók és Csíkszentkirály város címere több példányban, amiket az erdélyi vásárba visznek a hétvégén. Ez a kirakodó vásár Beregfürdő város hasonló kézműves táborának a viszonzása.

  

 

A családi ház műhelyében elkészült termékek a bemutatóteremben megvásárolhatók, és a szemben lévő házban létrehozott múzeum pedig a fazekas mesterség tárgyainak állít emléket. Tiszafüred a Tisza-tó fővárosa és újabb kori fazekas központja, érdemes meglátogatni!

 

 

Szűcs Imre alkotásai július 15-ig láthatók a Műcsarnokban, a II. Népművészeti Nemzeti Szalon 2023- Lélekformák címmel.

 

2023-07-10« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk