Nagyegyházi Sajtmajális - szeptemberben

Nagyegyházi Sajtmajális - szeptemberben

Nagyegyházi Sajtmajális - szeptemberben

 

 

 

Szerző:Dunay Csilla

Fotó: Bódi Ágnes / Bolya Gergely sajtmágus

 

Ebbe az eseménybe is beleszólt a pandémia, mert, hogy a hagyományos nagyegyházi sajtmajálist el kellett halasztani ősz elejére, így szeptember 4-5-én került sor a sajtmustrára. De az új időpont nem rontotta el a megszokott rendezvényt, sőt…A megnyitó díszvendége Mészáros Kartal polgármester volt, aki  megköszönte a szervezők munkáját, dicsérte a résztvevő sajtkészítők kreativitását és jó szórakozást kívánt a közönségnek.

Nem is volt hiány szórakoztató programból, mert az esemény szervezői Ribli Ilona és férje, Kolozsvári Mihály ezúttal is kitettek magukért: az idén is kézműves sajtkészítőket és más kézzel készített portékákat áruló ügyes “háziasszonyokat” hívtak meg. Sajtosoknak volt közönség -díj és egymás közötti szakmai -díj, a családi program legfiatalabb résztvevőinek, a gyermekeknek pedig sajtos rajz- és meseverseny, fajátékok, ügyességi játékok, valamint lovaglási lehetőség nyílt. Ezeket a „Virgonckodó Játszópark” tette lehetővé. Mint Bertáné Endrédi Veronika tulajdonostól megtudtam, a 25 éves családi vállalkozás motorja a férj, Berta Lajos. Ő készíti el a megálmodott játszószereket, a célbadobó szerkentyűket, a minigolfot, a pecatavat, a körhintát. Tematikus játékkészletük van, külön Márton-napra, az adventra, szüretre és a sajt,-gomba és szilvafesztiválra. Itt most egérkék rágják a sajtot és a lyukakba kell bedobni a kis labdát. De a legaranyosabb a kosár-körhinta, ez az egészen kicsiknek való, kézzel mozgatott hinta, mózeskosárhoz hasonlító kosárkákban ülnek a csöppségek. Természetesen a sajtok mellett más ételeket is kóstolhattak a látogatók: a kemencében készült a már hagyományossá vált nagyegyházi rakott puliszka, mellette nyírségi gombócleves, sztrapacska és gulyásleves is rotyogott a kondérokban.

A helyszín a község nevezetessége, a Hangistálló körüli térség volt. Itt sorakoztak az asztalok és bódék, s itt vásároltak a vendégek. Miközben a túloldalon a kemencében sütöttek, a bográcsban kavartak, addig Dánél Katalin népi énekes és a Bazseva Együttes, Paár Judit vezetésével szórakoztatták a nagyérdeműt. Kóstoltuk a sajtokat, csemegéztünk a házi süteményekből, vásároltunk mézet, sonkát és pörcöt, no és vártuk az ebédet. Egy percig nem unatkoztunk, hiszen a szervezők gondoskodtak a jó hangulatról. Szokolai Dongó Balázs furulyázott, s a fesztivál háziasszonya, Török Zsuzsanna rendszeresen tájékoztatott a programokról. Az ebéd utáni sziesztát a Csillagszemű néptánccsoport, majd a Danubius vonósnégyes előadása tette emlékezetessé, míg a második napot Kolozsvári  Gergely csellóművész Bach szóló kis koncertje zárta.

 

No, de mi ez a Hangistálló? A régi Batthyány 50 tehenes istállóból kialakított kulturális épület, amely 12 éve a ” zene és a szó”
hazája, ez ihlette nevét is, így lett Hangistálló. A névadás Ribli Ilona csellóművész találmánya, aki férjével megvásárolta a roskadozó istállót, és külföldi mintákra „átvarázsolta” egy csodálatos művészeti és közösségi térré. Persze, ehhez kellett a mérnök férj segítsége és a pályázatokkal elnyert anyagi támogatás. Azóta minden hónapban van itt valamilyen kulturális esemény: afrikai, görög, ír, spanyol estek, hagyományőrző népzenei programok, esküvők és céges rendezvények. S miután a környéken sok a sajtkészítő, az istálló „Sajtút-megálló” lett. Egy újabb pályázat révén pedig a fedélszékes tetőteret is beépítették, itt 8 szoba várja a vendégeket.

 

2021-09-09« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk