Sankt Pöltenben debütált három magyar

Sankt Pöltenben debütált három magyar

Sankt Pöltenben debütált három magyar

 Főbejárat

 

Szerző/Fotó: Szalay Attila

 

Köztudott, hogy a csodálatos tenisz sport egyre népszerűbb a világ minden régiójában, miként ez a trend Magyarországon is tetten érhető, különösen a Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) berkeiben működő SZTSZ (Szenior Tenisz Szövetség) életében. A közel ezer főt számláló szervezet egyébiránt önállóan és függetlenül tartja össze a 30-90 év közötti korosztályt. Ez évben a mintegy 30 jól megszervezett hazai versenynek nagyjából a felén e sorok írója is részt vehetett…

Az alábbiakban - egyfajta kitekintőként -  Ausztriából tudósítunk, merthogy az International Tennis  Federation (ITF) már hosszú évtizedek óta fogja össze az aktív élsportolókat profi és amatőr szinten (a fiatal utánpótlástól kezdve a már úgymond öregedő korosztályokkal együtt). Ez utóbbiakat képviselve megjegyezzük, hogy mostanában a szenior elnevezés helyett a Masters cím dukál, s hivatalosan is így publikál e témában a média is - leginkább az érintettek örömére.

 

 Olimpia sportcentrum - St. Pölten

Nos, talán a sors rendelte úgy, hogy úgymond a hármas ünnep (Mindenszentek/ Halottak napja/Halloween) hagyománya három lelkes magyar versenyzőnek is felkeltette az érdeklődését.  Mindez három napos nemzetközi megmérettetést jelentett számunkra, s mivel a rangos hírében álló összejövetel ezúttal a tizenharmadik alkalom volt az iráni származású Ramin Madaini versenyigazgató szervezésének, ezért úgy gondoltuk: érdemes beszámolni az eseményről, főleg a szerencsés szám reményében/tükrében. Ráadásul sporttörténelmet írhat a triumvirátusunk, s azon belül jómagam elsőként lépve az itteni pályára a sorsolás alapján. Viccesen fogalmazva St.Pöltenben az „első magyar szenior” titulus a nevemhez fűződik a részvételnek köszönhetően

  

 Pályák

Az pedig már más kérdés, hogy egyéniben két világbajnoki érmessel (Harald Hellmonnseder és Alexander Haupt Buchenrode) is kellett megmérköznöm. Az utóbbitól például megtudtam, hogy Budapesten korábban már - többek között - nyert Római kupát. Csupán megjegyezzük, hogy az említett évente mintegy harminc hazai versenyünkön a keszthelyivel a két legrangosabb nemzetközis egyikének számít a Római Tenisz Akadémia!

 

 A vegyespárosok érmesei

Mindenesetre életem első külföldi versenyén az egyéniben sajnos a bronzéremért vívott harcban ugyan megérdemelten alul maradtam Herbert Böhmtől, aki jelenleg aktív síoktatóként szlalomban világkupákon is megméreti magát. Ám kárpótlásul vegyespárosban az osztrák Doris Schrottal azért sikerült ezüst érmet szereznünk úgy, hogy még sosem találkoztunk az életben. Egyébiránt útitársaim előtt végeztünk, ugyanis Sitzwohl Ildikó - Kamerda Károly párosa pedig bronzéremmel büszkélkedhet.

Itt pedig megragadom az alkalmat leírni, hogy tudomásom szerint Kamerda sporttársam feltételezhetően magyar bajnok a következő paraméterekkel: több mint félezer kupa győzelem (a lakása szinte minden helységében sorjáznak a trófeák) + mintegy hat kilogramm ezüst és bronzérem közel hetven évi aktív teniszezés mellett!!!

 

 A versenyigazgató Ramin  + a bíró Anton

S hogy leginkább miért is született meg ezen kis tudósítás: hogy sporttársaimat buzdítsam a következő évire, hiszen a magyarok kínálatában tucatjával sorakoznak mindkét nemben az aranyéremre nálunk sokkal esélyesebbek. Nem beszélve arról,  hogy az itteni Olimpia sportcentrumban találtuk meg ár-érték arányban a legkedvezőbb szállást és az ide vezető távolság Budapesttől mindössze 350 km (nagyjából négy órás autózással elérhető).

Ha már lúd, legyen kövér - utalva a mondásra megosztom néhány tapasztalatomat a hasonló amatőrökkel illetve érdeklődővel - a harmadik versenyévadom kezdetén. Merthogy a tanulópénzt e tekintetben is le kell tenni.

 

 Harald a kupa győztes

Az első nagy bölcselkedőnek tűnő nagy igazság:  az ember - egyébként az élet minden területén tetten érhető az állításom - minél többet tanul, annál inkább rájön arra,  hogy milyen keveset tud!!! Többeknél szembesülök (velem az élen) azzal,  hogy a meccsek időbeni eredményét még rövid távon is hajlamosak vagyunk eltéveszteni. Ezért fokozatosan hangsúlyozandó, hogy a soros szerváló -  máskülönben a szabálynak megfelelően értendő - mindig köteles hangosan bemondani a pillanatnyi állást. Ugyanis talán ez a sportág kívánja meg leginkább az állandó koncentrációt, mivel sok irányú figyelmet követel meg a sikeres szereplés. Másik említendő megfigyelésem, hogy nem szabad(na) foglalkozni a rontásokkal,  mert az pszichésen kizökkent a versenyből. Több partneremmel példáúl megtörtént,  hogy öt nulláról vezetve kikaptam hét öt arányban. Persze ez fordítva is gyakran előfordult, amiből azt kell levonni: mindig csak a következő akcióra szabad/kell figyelni!!!

  

 Alex pirosban az ezüstérmes mellette a versenyigazgató

Gyakran vita tárgya - főleg szerváknál, de a mérkőzések közben is - a vonalas találat kérdése, hiszen a mérkőzés hevében hajlamosak vagyunk a téves ítéletekre. Erre a legjobb gyakorlat azon kompromisszum,  miszerint két új szervával általában béke teremthető a felek között. Mint tudjuk,  a rossz technikai beidegződésektől a legnehezebb megszabadulni, hiszen az már úgymond a vérünkben van.  Ezért ha változtatni szeretnénk ezen rossz szokásoktól, akkor ajánlatos profi edzőt fogadni. Csakhogy ilyen esetben rövid időre akár kissé eredménytelenebbé válhatunk, de hosszú távon természetesen azért megtérül a befektetésünk. Csupán kitartó türelemre van szükség, ami sajnos kevés embernek adatik meg.

 

 Merre menjek?

Epilógusként: ilyenkor pedig azt szoktuk mondani, hogy a türelem rózsát terem. Ehhez kívánunk jó egészséget az olvasónak, amelyhez pedig elengedhetetlen a prevenciónak tekinthető bármiféle mozgás/sportolás. Ám a szóban forgó tenisz az egyik legésszerűbb megoldás az immunitásunk fokozására, mivel ugyebár ép testben lakozik az ép lélek is…

 

2022-11-03« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk