A dimbes-dombos Somogyország kincsei

A dimbes-dombos Somogyország kincsei

A dimbes-dombos Somogyország kincsei

 

 

Szerző: Barna Judit

Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

Somogy megye északi határa végig a Balaton déli partja, Siófoktól Balatonszentgyörgyig, innen délnyugat felé Horvátországig, a Dráva vonaláig nyúlik el. Az ország hét turisztikai régiójából - Tolna és Baranya megyékkel együtt- a Dél-Dunántúl nevű egységet alkotják.

A megyeszékhelytől, Kaposvártól északra a Deseda tó található, délre pedig a Dunántúli-dombság gyönyörű területe, szelíd lankáival, páratlanul gazdag élővilágával és fényszennyezettségtől mentes éjszakáival Magyarország igazi drágaköve terül el, ez a Zselic.

  
 

A Deseda tó Kaposvár paradicsoma

A tó, valamint az erdővel, mezővel tarkított környezete a kirándulóknak, a vízi sportok szerelmeseinek, a strandolóknak és a horgászoknak egyaránt kellemes időtöltést nyújt.

  

 

A Deseda patak kiszélesítésével keletkezett, a várostól északra a 8 kilométer hosszú, 300-500 méter széles Deseda tó az ország egyik leghosszabb mesterséges tava. Kirándulhatunk változatos túra útvonalakon gyalogosan, vagy a Fekete István Látogatóközponttól kis motoroshajóval.

 

 

A hajókázás alkalmával az utasok láthatják a Desedai Parkerdő-arborétumot, a nádi élővilágot, az erdei játszóteret és a kaladsétányt, a kilátót, valamint a levendulakertet. A Deseda tavat azonban érdemes kerékpárral is körbejárni. A kerékpárút már körbeér, amely a napokban kapott közönség díjat az Év Kerékpárútja versenyben. Kaposvár idén tényleg a biciklizés fővárosa lesz, hiszen május 8-án innen indult a Giro d'Italia kerékpárverseny harmadik szakasza.

 

 

Zselic eldugott csodái

A Zselic néprajzi, társadalomtörténeti szempontból is értékekkel teli táj. A kőkorszak óta lakott vidék volt – máig kisebb falvak és nagyobb települések nyomait rejtik az erdők. A törökdúlás után azonban szinte teljesen elnéptelenedett. A táj jellegzetes népi építészetét a tájvédelmi körzet nyugati határán található Szenna, amely legismertebb faluja a Zselicnek.

  

 

Itt található hazánk első Europa Nostra-díjas falumúzeuma, amelynek különlegessége, hogy a jellegzetes belső-somogyi és zselici házakat egy élő falu közepébe telepítették. A Szennai Skanzen középpontja az 1785-ben épült református népi barokk templom,

 

 

stílusával és 106 fakazettás mennyezetével Somogy egyik legértékesebb műemlékének számít. A templomban ma is tartanak a hagyományos szokásokkal vasárnapi istentiszteletet.

  

 

A templom körül álló talpas favázas lakóházak egyikébe, Fogarasi Böske néni hajdan volt házának kertjében Kozári Edit éppen vajat köpül tejszínből a kedvünkért. Zurboló fával tíz perc alatt kész is a sárgás kence, megkóstoljuk pitypang mézzel, kortyolunk utána a helyiek körömvirág, menta, ibolya, szárított alma, csipkebogyó gyógynövény keverék teájából.

  

 

Távol a fényszennyezéstől

A Zselici Erdőgazdaság Tájvédelmi Körzete 2009-ben, Európában elsőként nyerte el a „legkevésbé fényszennyezett terület” címet. A környező falvak távol vannak, ezért a fényeik nem zavarják a Zselici Csillagparkban a csillagvizsgálást.

  

 

Éjszakánként itt figyelhető meg szabad szemmel a legtöbb csillag, és ha szerencsénk van, a tejút is jól látható. Mosoni László csillagásszal felmegyünk a csigalépcsőn a kupolába, hogy a 8 méter átmérőjű távcsőben, erős szűrőkön keresztül megnézzük a Napot.

 

 

Érdekes éjszakai csillagnéző programokon 6-8 égitestet figyelhetünk meg, meteorit kiállítást láthatunk, és Magyarország legnagyobb planetáriumában filmvetítésekre ülhetünk be. Az éjszakai csillagnézést a páratlan kilátást nyújtó 25 méter magas kilátóból sem szabad kihagyni. A zselici táj legeldugottabb túraútvonalait gyalogosan és kerékpárral is bejárhatjuk, a Csillagpark polcáról levehető kis útikönyv legalább tízet ajánl részletes leírással.

 

 

Körülvesznek az állatok

Bőszénfára érkezünk, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási Tájközpont tanüzeméhez. Nagy János igazgató társaságában lovaskocsival

  

 

bejárjuk a területet, ahol több mint 2000 állat él: gímszarvasok, vaddisznók, dámvadak, muflonok és őzek az 1300 hektáros szabad területen jól érzik magukat. A Szarvasfarmon Jóska bácsi, a fogatos huszonöt éve dolgozik az állatok mellett, Vitéz és Kapitány lovai szolgálatkészen teljesítik irányító szavait, befordulnak a kocsival a domboldalon ejtőző rudli közelébe, hogy jó fotókat készíthessünk. Hiába a settenkedés, a 150 szarvas egyszerre felkapja a fejét és óvatosan odébbállnak. Páratlan látvány!

   

 

A farmon a vadállatok mellett a háziállatok tenyésztésével is foglalkoznak, van itt magyar szürkemarha, rackajuh, ló, szamár, kecske és a vízibivaly. Megsimogathatjuk a szelíd állatokat, szarvasokat, vaddisznókat, őzeket és muflonokat etethetünk, a kiállító épületben pedig őshonos háziállatokat és trófeákat ismerhetünk meg.

 

 

A Szarvasfarm területén a Zselicvad Étterembe, egy felújított, rusztikus épületbe térünk be. A vad- és háziállatok húsát, Zselicben gyűjthető gombákat, vad gyümölcsöket helyben dolgozzák fel és frissen tálalják a vendégeknek az őzpörköltet és az őzhamburgert.

  

 

A gasztronómiai élvezeteket tovább fokozzuk és meglátogatunk egy kaposvári magas színvonalú pálinkakészítő manufakturát, a Gyenesei Pálinkárium-ot. Dr. Gyenesei István magánfőző egyetemi posztgraduális képzésen szerzett pálinkamester, a somogyi gyümölcsök titkos arányú keverékeivel készíti évről-évre a kézműves pálinkáit.

 

   

 

Különleges birs, vilmos körte, kajszibarack és a többiek az ízüknek, illatuknak köszönhetően számos hazai és nemzetközi versenyen értek el aranyérmeket. A kiváló minőségű gyümölcspárlatok - melyek a Somogy Megyei Értéktárba is bekerültek- tovább erősítik Kaposvár és Somogy megye hírnevét.

Ha Somogyország szemet gyönyörködtető tájait meglátogattad, és Zselic túraútvonalait is bejártad, akkor térj vissza a megyeszékhelyre, Kaposvárra.

 

2022-05-11« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk