Főúri kastélyok, királyi borok Tolcsván

Főúri kastélyok, királyi borok Tolcsván

Főúri kastélyok, királyi borok Tolcsván

 

 

 

Szerző: Barna Judit

Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

Kétség nem fér hozzá, hogy aki Tolcsvára ellátogat maradandó élményekkel távozik majd, hiszen a szabadidő eltöltésére megannyi lehetőség kínálkozik. Tokaj-Hegyalja világhírű borai mellett a település vonzerejét az épített örökségei, a történelmi kastélyok teszik különlegessé. A térség kiváló természeti, földrajzi és talaj adottságokkal rendelkezik, melyek fontos tényezői az eredményes szőlőművelésnek. A turisták az 1700 fős község hangulatos utcáin sétálhatnak, vagy betérhetnek a hűvös, műemlék pincesorra finom borokat kóstolni és bepillanthatnak az elmúlt századokban épített hat nemesi kastélyba és kúriába. Mondhatjuk, hogy Tolcsva a kastélyok városa!

 

 

 

 

Kincsem, a legkedvesebb leány

Szemet gyönyörködtető a nyári zempléni táj, és a gazdag vulkáni talajon sorjázó szőlőtőkéken izmosodó fürtök látványa. Felüdíti a nagyvárosi embert még a rekkenő hőségben is a szép vidék élménye, miközben már messziről fehérlik a domboldalt egyedüliként uraló Kincsem Kastély. A napsütötte dűlők között felkaptatunk a göröngyös, egy autónyi széles földúton, ahol félre kell állnunk, ha jön szemben is egy jármű.

 

 

 

 

Matyasovszki István, a kastély és a körülötte elterülő szőlőbirtok tulajdonosa a pazar kilátású teraszon elmeséli a névadó anekdotákat a tizenkilencedik század végi építtető, Waldbott Frigyes báró leánykájáról, és a birtokon kiásott törökkori kincsesládáról, miközben élvezzük a széles horizontú panorámát, megkóstoljuk István saját borát a 'Boszorká'-t, az illatos furmint és hárs cuveét. Az öt hektáros szőlőterület minden boros palackján egy kis sárga pecsét jelzi a hagyományos kézművességet.

 

 

 

 

A második világháborút követően a Waldbott család elhagyta az országot, így a Kincsem kastély a folyamatos állagromlás évtizedeit élte meg, a rendszerváltásig a Tokaji Borkombinát birtokolta, majd az épület francia tulajdonba került, végül Matyasovszki István megvásárolta romos állapotában.

 

 

 

 

A restaurálás hosszú műemlékvédelmi tervegyeztetési procedúrák lezárását követően indulhatott meg 2018-ban. A munkálatok során számos nehézség adódott, például alig lehetett a lepusztult épületben nyílászárókat találni, melyek eredeti színére egy ajtóra szögezett fedőlap alatt bukkantak.

 

 

 

 

Matyasovszki István 2012-ben szüretelt először a Kincsem dűlőn, akkor még máshol kellett a termést feldolgoznia, ám a 2013-as szüreti borok már az épület pincéjébe kerülhettek. Az oszlopokkal kialakított hangulatos pince egyaránt megfelel a műemlékvédelem és az esztétikum igényeinek; természetes kőburkolat fedi a padozatot, a terméskőből építették az oldalfalakat, és a fehérre meszelt boltívek alatt hűsölnek a furminttal, hárssal megtöltött palackok.

 

 

 

A tolcsvai pékmester csülkös kenyeréről itt lehet olvasni

 

 

 

 

Az újjászületett kastély egyedülálló lehetőséget nyújt, hogy a város zajától távol, a Tokaj-Hegyaljai történelmi borvidékének szívében,

 

 

 

 

pazar belső terekben és egyedi stílusban berendezett szobákban, luxus körülmények között szálljon meg az igényes vendég.

 

 

A szépségápolás szentélye

A híres magyar kozmetikai márka, a Helia-D által megújított barokk kiskastély a település gyógynövény- és szépség központja, különleges funkciójú ékessége. A szemet gyönyörködtető Tokaji Borvidék a bölcsője a gyógyhatásáról legendásan híres tokaji eszenciának, és itt fogant meg a Helia-D Tokaji Aszús termékcsaládjának az ötlete is.

 

 

 

 

A ma Helia-D Herba-kastély néven ismert műemlék épület tulajdonosa, a Rákóczi családdal egy időben itt élő, Bónis Ferenc volt, aki 1659-ben építtette a kastélyt, ahogy azt az emeleti ajtó reneszánsz kőkeretébe vésett évszám is bizonyítja.

 

 

 

 

Bónis Ferencet 1671-ben a Wesselényi-féle mozgalomban való részvétele miatt kivégezték. A kastély, melyet nagy kert és majorsági épületet vettek körül, a 19. században került a Dessewffy család tulajdonába, akik saját igényeik szerint átépítették. A Dessewffyek után, az államosítás révén hosszú éveken keresztül a helyi termelőszövetkezet és az erdészet használta az épületet, majd Budaházi Péter vásárolta meg kozmetikai cégével és a gyógynövénykert, kiállítás, márkabemutató termek és a szépségközpont létrehozásával látogathatóvá alakította.

 

 

 

 

A kastélyparkba lépve varázslatos illatok áradnak felénk, majd Somogyi Krisztina vezetésével belépünk a kastélyba. A cég menedzsere bemutatja a régi gyógynövény-nyomatokat, metszeteket, és igazi ritkaságokat felvonultató gyógynövény-könyvtárat.

 

 

 

 

Három interaktív kiállító térben a kastély históriája mellett a 19. századi kozmetikai eszközök és a szépségápolás története követhető nyomon, a gyógyfüvek gyűjtésének hagyományától indulva a magyar kozmetika-ipar történetén keresztül a Helia-D Kft. világsikerű pályafutásáig.

 

 

 

 

A kerti sétán a 24 gyógynövény megismerése különleges program a Helia-D kozmetikumok természetes hatóanyagai iránt érdeklődőknek. Lehet műemléki környezetben kozmetikumkészítő foglalkozásokon részt venni, valamint fodrász, kozmetikus, kézápoló-manikűrös szolgáltatásokat igénybe venni és a gyógynövények ölelésében szállás is foglalható.

 

 

 

 

Természetesen a Helia-D kozmetikumok kipróbálhatóak és meg is vásárolhatóak meglepően széles választékban a kávézó és Helia-D bolt hűvös boltívei alatt, ahol az urak megkóstolhatják azt az aszút, ami a hölgyek krémjébe kerül, így senki sem marad ki a kényeztetésből.

 

 

Nemesi rezidenciák a város büszkeségei

A 2002 óta a Világörökség részét képező Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék kultúrtáj műemlékekben egyik leggazdagabb települése Tolcsva. Itt található a Szirmay-Waldbott-kastély, amely 2015-től látogatóközpont, múzeum és kulturális rendezvények helyszíne.

 

 

 

 

Kísérőnk Csoma Ernő, a város polgármestere büszkén említi: Tolcsva 18. századi virágzó főúri jellegét jól jellemzi, hogy a környéken sehol máshol nem található ennyi nemesi rezidencia, mint itt, ezért Tolcsva a 'Kastélyok városa' nevet is viselheti. Egészen pontosan hat csodálatos építészeti műremekkel büszkélkedhet a település, név szerint a Stephan-Zsédényi Kúria, Rákóczi Kastély, Soós-Kurucz Kúria, Kincsem Kastély Szőlőbirtok, Helia-D Herba-kastély és a Szirmay-Waldbott Kastély Látogatóközpont.

 

 

 

 

Az 1700-as évek második felében került Tolcsva és környéke a gróf Szirmay és utána a báró Waldbott Frigyes családok tulajdonába. A barokk eredetű, klasszicista stílusú kastélyt 1820 körül Szirmay Ádám építtette. A 19. század végén báró Waldbott Frigyes eklektikus átalakításokat, bővítéseket hajtott végre az épületen, ami így nyerte el jelenlegi formáját a platánfákkal ékes 2,5 hektáros kerttel együtt.

 

 

 

 

A kastély kiállításának középpontjában az egykori nemesi rezidencia fordulatos története és régi birtokosai, a Szirmay és a Waldbott családok e falak között zajló életének, hétköznapjainak és ünnepeinek a bemutatása áll. A termeken végighaladva audioguide-os vezetés és érintőképernyős terminálok révén betekintést kap a kastély életébe a látogató.

 

 

 

 

A díszterem a legreprezentatívabban kialakított helyiség. Itt fogadták a legrangosabb látogatókat, rendezték a családi és baráti összejöveteleket: eljegyzéseket, bálokat, koncerteket, karácsonyt, valamint itt bonyolították a nagy fogadásokat. Az asztalon porcelán étkészlet és kristálypoharak, az angol-vörös falakon az ősök portréi, fentről óriási kristály csillár lóg.

 

 

 

 

 

Az épület patinás terme a könyvtár, értékes kazettás címerekkel a famennyezeten. A terem gazdagon díszített neoreneszánsz faburkolata, könyvszekrényei szerencsésen megmaradtak a kastély államosítása utáni évtizedekben is, és restaurálás után eredeti pompájukban láthatók. Szintén restaurálták, korabeli képeslapról, a kápolna Napsugárba öltözött Szűz Máriát ábrázoló üvegablakát.

 

 

 

 

A kastély másik szárnyában általános iskola üzemel még egy ideig, mert a 130 gyerek számára most épül Tolcsván az új iskola. A felszabaduló épületrészben magas színvonalú hotelt alakítanak ki, mert a nagy átmenő forgalmú városnak erre szüksége van.

 

 

Spanyol elegancia az Oremus Kastélyban.

Tolcsva 15. században épült gótikus plébánia temploma mellet találjuk

 

 

 

 

a 'Kurucz kúriát', amely a Tokaj-Oremus Szőlőbirtok és Pincészet gondos helyreállításával az egész borvidék legszebb épületei közé emelkedett.

 

 

 

 

Az igényes belső kialakítással és berendezésével, valamint a kúriát körülvevő díszkerttel az Oremus birtok meleg, varázslatos hangulatú vendégházaként működik, szép kilátást biztosítva a pincékre, a környék szőlőire és a tolcsvai tájra. A spanyol tulajdonú birtok és kúria borkóstolókra fogadja a vendégeket.

 

 

 

Rákóczi-kastélyba a tolcsvai utunkon nem volt módunk belépni, de egy más alkalommal itt is körülnézünk. Addig is az erre járók az említett kastélyokon kívül meglátogathatják Tokaj-Hegyalja híres borospincéit.

 

 

2021-07-16« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk