Tisza-tó, az ember alkotta paradicsom

Tisza-tó, az ember alkotta paradicsom

Tisza-tó, az ember alkotta paradicsom

 

 

Szerző: Barna Judit

Fotók: aktivpihenes.hu / Okolicsányi Zoltán

 

A Tisza-tó hazánk második legnagyobb tava, különlegessége, hogy egy mesterséges víztározó, a tiszai árvizek megelőzésére és a környékbeli termőföldek öntözésére hozták létre. Az évtizedek alatt a tónak sajátos ökológiája alakult ki: ez a nem mindennapi élővizű tó ma már számos ritka hal- és madárfajnak és növényvilágnak otthont.

Országunk földrajzi régióinak jellemzői a területükön található hegyek, folyók, tavak, melyekről városok, községek falvak kapták a neveiket. Így van ez a Tisza-tó partján is, ahol 26 település neve kezdődik Tisza…előtaggal, lásd Tiszafüred, Tiszaderzs, Tiszaszőlős, Tiszabura, Tiszanána és a társai.

 

 

Napjainkban a Tisza-tó partjának legnagyobb települése, Tiszafüred gazdasági, kulturális, oktatási és idegenforgalmi központ. Sorra nyitnak a multinacionális cégek bevásárló egységei, rendeződik az infrastruktúra. Turisztikai vonzerejét gazdag főszezonbéli programkínálata mellett a Tisza-tó turisztikai lehetőségei, a térség első négycsillagos szállodája, és a folyamatosan szélesedő élményalapú turisztikai kínálati paletta is erősíti. A város szerepét tovább erősíti a térségi tervekben szereplő főúthálózati fejlesztések megjelenése. A 33-as és a 34-es jelű utak az M3-as autópálya, illetve a 4. sz. főút felé vezető kapcsolatot erősítik, egyben Tiszafüred elérhetőségét javítják.

Az önkormányzat két menedzserével, Hódi Györggyel és Simon Norberttel a strandon, az új Tourinform iroda előtt beszélgettünk a megvalósult turisztikai fejlesztésekről és a jövő évek terveiről:

 

 

A város legfőbb turisztikai attrakciója, a Tiszafüredi Szabadstrand a Terület- és településfejlesztési Operatív Program pályázatán nyert 400 millió forintból és a magyar állam 23 millió forintos támogatásából újult meg.

  

 

Nagyszabású család- és vendégbarát infrastruktúra fejlesztések célja - az egységes arculat kialakítása és az akadálymentesítés mellett- a főépület, öltöző és vizesblokk, teraszos napozótető, vizesblokk, öntözőrendszer, értékmegőrző, strandröplabda pálya kialakítása, mobillelátó és játszótér építése és új Tourinform-konténeriroda létesítése. A beruházás elsősorban a biztonsággal, egészségmegőrzéssel és egészségvédelemmel kapcsolatos beszerzések megvalósítására fókuszált, melyben mentőcsónakok beszerzésére is volt lehetőség. A továbbiakban tervezett fejlesztések elemei növelik a látogatók komfortérzetét és szélesítik az elérhető alapvető és kényelmi szolgáltatások körét, ösztönzik az új látogatók bevonzását és a régi látogatók újbóli visszatérését is.

 

 

2023-ban 50 éves lesz a Tisza-tó, a települések gazdái már tervezik a jubileum méltó megünneplését!

 

Sarud, az Élményfalu

A sarudi medencébe, a Tisza- tó keleti oldalának középső településére utazunk. A falu meghatározó szerepet játszik a Tisza-tó idegenforgalmában. Itt található a Tisza-tó legnagyobb medencéje, a 27 km2-es Sarudi- medence, ahol egymástól pár méterre élhetők át más-más kalandok a Hortobágyi Nemzeti Parkhoz tartozó területen, míg a nyílt vízfelületű medence a vízisportok, a strandolás és a hajózás színtere.

  

 

A Tisza-tó aktív turisztikai ökoközpontja idén is több új attrakcióval várja nyár, a napsütés, és a tó szerelmeseit. A Tisza-tó szeretete nem lehet csupán üzlet. Ez az érzés szenvedély, szeretet, személyes elköteleződés, egy élethosszig tartó küldetés- vallja Kücsöny Gyula, a Sarud Élményfalu életre keltője és a Sulyom tájétterem tulajdonosa.

 

 

A vendéglátóhely minden publikációjában a ’Tisza-tó új ÉtelStílusa’ tömör kifejezést olvashatjuk- telitalálat! És valóban, a Tisza-tó legújabb éttermében szakítanak a hagyományos vidéki vendéglátóhelyekről alkotott képpel, mert a valódi tájétterem egy modern felfogású vidéki bisztró kategóriát célozta meg.

 

 

A helyi alapanyagokkal készített ételek egyedi stílusa és a művészi alkotással felérő, szemet gyönyörködtető tálalása magas színvonalú, vendégcsalogató igényességgel működő, forgalmas étterembe csak asztalfoglalással érkezhet a vendég. Érdemes megkóstolni a vargányás, juhtúrós körettel tálalt vörösboros szarvasragut, a zsályás grillzöldségekkel körített serpenyős süllőt, vagy az ételérzékenyek számára a tanyasi csirkemelles, házi érlelt sajttal és kalamata morzsával készített Cézár salátát.

 

 

Sulyom azon ritka helyek egyike, ahol a túrógombóc sütve készül, de ez alatt ne egy régivágású, klasszikus falusi desszertet értsünk, mert fantasztikus ízű vaníliás crème fraîche és erdeigyümölcs-mártás öleli körbe a sült édességet. A tulajdonos és Berecz Ádám séf a tavaly nyitott éttermet egy év alatt feltették a hazai gasztronómiai térképére, nem is akármilyen ételekkel.

 

 

Az Élményfalu vízibázisán új szálláshelyek is várják a Tisza-tó szerelmeseit. A KalandParton 10 db, négy és hatszemélyes mobilházat telepítettek a Kis-Tisza védett medre mellé, melyekhez egy szabad vízparti terület is tartozik. A teljesen felszerelt házakban lakók bográcsot, vagy grillsütőt kölcsönözhetnek, de barátságos árakon a standéttermekben is étkezhetnek, és az Élményfalu szolgáltatásait is igénybe vehetik.

 

 

Természetesen nemcsak a szállóvendégek, hanem mindenki számára adott a kajak, kenu, SUP és a sárkányhajó kölcsönzés, vitorlás oktatás, sétahajózás a nyaralóhajóval, vezetett vízitúrák. A legújabb attrakció, Közép-Európa legnagyobb Aquaglide vízi élményparkja, Magyarország első komplett vízijátszótere itt épült fel, amiért messze földről érkeznek főleg a gyerekes családok Sarudra. Az izgalmas trambulin, csúszda, mászóka a szép nyári napokon mindig telve van, és a gyerekek kivárják, amíg sorra következnek.

 

 

A KalandPart fejlesztői kiemelt figyelmet fordítottak arra, hogy olyan szórakozó elemet hozzanak a Tisza-tóra, ami nem teszi tönkre az élővilágot, látványos, és környezetbarát, csendes, de ugyanakkor izgalmas, mozgalmas és jókedvre deríti a vendégeket. A hosszabb időre érkezőket a tótól kissé távolabb lovasközpont és a nagy ügyességet kívánó kalandbázis is várja.

  

 

Magyarország sokszínű turisztikai régióját, a Tisza-tavat évek óta a nagyszabású Magyar Tavak Fesztiválja tartja lázban, mint július utolsó három napján is. Több tó körüli helyszínen - Sarudon is - számtalan kulturális és sporteseményre került sor.

A napi hírekben sajnálatos közlemény érkezett Sarudról: az Élményfalu a Facebook-oldalán a napokban közölte, hogy a közeljövőben nem várható a vízszint emelkedése, az aszály miatt balesetveszélyessé vált, és az idei évre bezár a vízi játszótér. Az üzemeltetők abban bíznak, hogy a következő szezonban jóval több csapadék lesz majd a megyében, és nem merülnek fel hasonló problémák. 

 

 

A helyi élménystrand ugyanakkor továbbra is várja a látogatókat kicsit alacsonyabb vízszinttel, de tengerpartra hasonlító sekély, biztonságos homokos parttal. Egy új játékszert dobtak be még az augusztusi strandolók számára: a SplitT-Pong-ot, melynek első nyílt vízi országos bajnokságát is megrendezik. Aki az úszó asztalokon vízi ping-pongozni szeretne, nevezzen be a versenyre!

 

Ahogy a nagymamáink főznék most

Délután visszakanyarodunk Tiszafüredre, és meglátogatjuk a Tisza-tavi Kerékpáros Centrum szomszédságában a vadonatúj Mariska Éttermet.  Barabás Heinz Csaba, a tulajdonos azt vallja, hogy a Tisza-tó turisztikai fejlődése elképzelhetetlen a térség minőségi gasztronómiai kínálata nélkül.

  

 

A letisztult, modern, bauhaus hatású épület világos, áttekinthető tereivel, nagy, fedett teraszával és hatalmas kertjével visszakacsint a helyi népi építészetre. Égetett gerenda oromdeszkázata, a kézzel tapasztott vályog hatását keltő vakolása és osztott színvilága a régi fogadók, falusi porták színvilágát idézi. Belül a hengerelt mintás fal és a régi nappalik hangulatát idéző bár találkozik a modern stílussal.  Pompás esti fények alatt, a kertben, rendszeresek a gasztronómiai rendezvények, borkóstolók, tematikus vacsora estek, zenei és kézműves események. Az étterem szezonális á la carte étlappal dolgozik, amely mellé rendszeresen kerülnek fel napi-heti ajánlatok. A konyha támaszkodik a helyi alapanyagokra, a szürkemarha, juh gomolya és a zöldségek-gyümölcsök helyiektől, vagy saját termelésből érkeznek, de még a fűszerek egy része is a környékről jön. A ház specialitása a Mariska lecsó, a különleges tökfőzelék és a házi krémes túrókrémmel, eper szorbéval.

  

 

Nyár vége felé, augusztusban és szeptemberben, a szezon zárásáig, még számtalan fesztivál, főzőverseny, kirakodóvásár, zenés és egyéb program várja a Tisza-tó szerelmeseit.

 

 

2022-08-15« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk