Városjáró séták Magyarországon

Városjáró séták Magyarországon

Városjáró séták Magyarországon

 

 

 

Szerző/Fotók: Magyar Éva

 

Egerszalók  a gyógyvizek völgye

Heves megyében található Egerszalók, 130 km-re Budapesttől. Turisztikailag fontos helyen fekszik, hiszen Eger, Szilvásvárad,  Mátra-, és Bükk  hegység közelsége, mind-mind kiemelt turisztikai látványosság. Egerszalók kis település,- alig 2000 lakossal,- sokat változott az évek során. Sok-sok virág, gondozott kertek, parkok, minőségibb aszfalt utak, napelemmel megvilágított kerékpár út, teljesen átalakított, felújított főtér, és nem utolsósorban  a rend, a tisztaság jellemző napjainkban. A  falvak, települések erejét növelik a szálláshelyek sokasága. A járvány ezt a települést sem kímélte,  ám ha a lehetőség engedi akár megduplázódik  a község lakóinak száma: ugyanis 200 szálláshely áll a vendégek szolgálatára. Szálláshelyek is változatosak: a falusi  vendégházaktól, a 24 férőhelyes panziókon, a pihenőházakon, a szállodákon,- a csillagok alatti fürdőzések hagyományán, és a  négy csillagos gyógy-és wellnessfürdők, strandfürdők minden megtalálható,-  kinek-kinek igénye és pénztárcája szerint.

 

 

 

A térdég lényegesen fontos eleme Bükk lankái és a vulkáni tufa remek lehetőséget adnak a térségben szőlőtermesztésre és a kiváló borok elkészítésére. A főúton lépten-nyomon találunk  borospincéket  borkóstolóval, és vendéglőket  finom falatokkal.

 

A környék szimbóluma, nevezetessége a Sódomb ( ami nem sódomb, hanem mészkőlerakódás), amit az 1961-ben fúrt hévízforrása épített. A domboldalon lefolyó 60 fokos ásványi anyagokban gazdag gyógyvíz mészkőlerakódást épített és a mai napig építi. Az egyedülálló képződmény a világon  két helyen található a törökországi Pamukkaléban és  az Egyesült Államokban  Yellowstone Nemzeti Parkban.

 

Egerszalókon a XX század közepén 33 barlanglakás volt. Ezek a lakások a XVII. - XVIII. században épülhettek. Mivel a környéken Tarna völgytől a Bükkalja vidékéig a kőzetek felső rétegét képző riolittufakő  könnyen vágható, faragható, jó vízzáró és hőszigetelő ,- kiválóan alkalmas lakhatásra. Ezt a tulajdonságát elődeink hasznosították: vájtak bele pincét, istállót, lakást. Főként magyar, szegény parasztcsaládok éltek itt, egészen az 1960-as évekig.  2010-ben hat lakást felújított az önkormányzat, majd 2016-ban folytatódott az értékmentés:  Sárfánykertben öt felújított lakás várja a látogatókat.   A berendezéseket és a régi használati eszközöket, bútorokat a falubeli emberek gyűjtötték össze.

 

 

 

Egerszalók  határában  további látványosság található, a kaptárkövek. Valószínűleg a vulkáni utóhatások következtében feltört kovavas a meleg víz hatására riolittufa megkeményedett maradványa. Valaha lakások is lehettek, de a kutatók más források szerint ezekbe az üregekbe a hamvasztás utáni,-  Szent István korában elesett,-  vezérek maradványait helyezték.

 

Ebben a csodálatos környezetben rendezte meg a Kislépték Egyesület nemzetközi workshop-ját,- az Erasmus program keretében. A résztvevők a környező országokból érkeztek: Lengyelország, Románia (a szerb partnerek  Covid megbetegedés miatt távol maradtak)  A téma: „ Számítástechnika a nők sikeréért vidéken”. Házigazdájuk A Gyógyvizek Völgye TDM Egyesület volt, akik bemutatták, hogy a számítástechnika és a közösségi média a vendégházak üzemeltetői számára mindennapos használati tárgy.

A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) részére történő adatszolgáltatás 2021 január elsejei bevezetése komoly gondot jelentett a falusi turizmusban.  Az NTAK rendszerhez való csatlakozáshoz sok eszköz szükséges: számítógép, okostelefon, szkennerek, nyomtatók. A  foglalások online, legtöbb esetben okostelefonról történik.    A falusi és kis magánszállásokon nincs recepciós, nincs számítógép, sokuknak nincs nyelvtudása.

Ebben segít a FATOSZ, a Heves megyei régióban is: oktatást szerveznek, érdekképviseletet látnak el. Népszerűsítik a régió nevezetességeit, szolgáltatásait, hagyományait, valamint programokat szerveznek.

Egerszalókon, de sok más helyen is a falusi turizmus szakképzett vendéglátói 70-80 %-ban nők. Ezen belül is inkább a középkorú, vagy annál idősebb korosztály. A falusi turizmus jellemzése igen összetett: mezőgazdaság, építészet, foglalkoztatás, jövedelem teremtés, indentitás megőrzése. Hangsúlyos a nők foglalkoztatása, tudásuk értékké formálása.

 

 

 

Ki is a Kislépték Egyesület és mi a feladata? A kistermelők, vidéki kis vállalkozások agroturisztikai szolgáltatók részére országos érdekképviseletet lát el. Nemzetközi konzorciumok tagjaként kutatásokban is részt vesz. Segíti  a gazdák és döntéshozók közötti együttműködést, és  javaslatokat tesz jogszabályi és  stratégiai szinten egyaránt.

 

2021-10-19« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk